23 października obchodziliśmy Dzień Mola

Utworzono: 30-10-2020

23 października obchodzilimy Dzień Mola.  I nie chodzi tu bynajmniej o mola książkowego, ale o podstawową jednostkę liczności materii w układzie SI. Jest to nieoficjalne święto obchodzone przez chemików  w Ameryce Północnej 23 października pomiędzy godzinami 6:02 AM i 6:02 PM. Data i godzina odnoszą się do stałej Avogadra, której wartość wynosi w przybliżeniu 6,022×10²³ i jest związana z definicją mola. Jego rzecznikiem jest Maurice Oehler, emerytowany nauczyciel chemii z Prairie du Chien. Na początku lat 80. ubiegłego wieku zainspirował go artykuł opublikowany w piśmie The Science Teacher. W 1991 roku założył nawet Fundację Narodowego Dnia Mola.  Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do świętowania, lecz nie zdążyli zaprezentować efektów swojej pracy z powodu rozpoczęcia nauki zdalnej. W ramach lekcji fizyki i chemii chcieliśmy  przybliżyć uczniom zagadnienie mola i zainteresować ich w ten sposób przedmiotami przyrodniczymi. Okazuje się, że skojarzenia z pojęciem mola są przeróżne.  Zapraszamy zatem na wirtualną wystawę.

23 października obchodziliśmy Dzień Mola grafika