Świętujemy 100-lecie urodzin Jana Pawła II

Utworzono: 14-05-2020

Uczniowie klas ósmych  w ramach pracy na lekcjach historii omawiają historię najnowszą Polski. Wśród wielu realizowanych zagadnień znajduje się także temat dotyczący wyboru na Stolicę Piotrową papieża Polaka Jana Pawła II. W związku z okrągłą rocznicą urodzin Karola Wojtyły uczniowie przygotowali życzenia, rodzinne wspomnienia, quizy i prezentacje multimedialne. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo kreatywność naszych uczniów nie zna granic. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi pracami , które zostały wykonane od serca i z ogromnym zaangażowaniem.

Wspomnienia mojej rodziny o Janie Pawle II

Moja mama miała 11 lat, a mój tata 12, kiedy usłyszeli wspaniałą wiadomość dla wszystkich Polaków, że papieżem został Polak Karol Wojtyła. 16 października 1978 roku po raz pierwszy od ponad czterystu lat na tronie Piotrowym miał zasiąść cudzoziemiec. Skromny kardynał z małego miasteczka w Polsce. Moja mama pamięta swoją pierwszą pielgrzymkę do Częstochowy, miała wówczas 12 lat. Na tę pielgrzymkę jechała razem ze swoją mamą, ciocią i przyjaciółką w bardzo zatłoczonym pociągu. Polskiego papieża powitało wtedy 10 mln Polaków. Aby zobaczyć papieża  chociaż z daleka , mama weszła z koleżanką na dach sklepu. Wszyscy byli bardzo wzruszeni. Mama powiedziała, że Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który czynnie uprawiał sport, bardzo lubił ruch i przyrodę. Moi dziadkowie, gdy tylko nadarzyła  się okazja, jeździli na pielgrzymki, aby ponownie zobaczyć papieża Polaka. Mamie zapadło w pamięć wspomnienie, gdy  po wylądowaniu samolotu papież za każdym razem całował polską ziemię. Najsmutniejszym wydarzeniem zaś , które zapamiętała, była wiadomość z 2 kwietnia 2005 roku o śmierci Ojca Świętego.

Mój tata również opowiedział mi historię swojej pierwszej pielgrzymki. Gdy miał 22 lata, pojechał wraz ze znajomymi    z zakładu pracy na pielgrzymkę do Watykanu. Jechał tam autokarem przez 30 godzin. W Bazylice Świętego Piotra miał okazję zobaczyć papieża z odległości niecałych 2 metrów, kiedy ten przechodził nieopodal niego. Na pamiątkę  przywiózł poświęcony różaniec, który do dziś pachnie różami.

Niecały rok temu wraz z mamą pojechałam na spływ kajakowy szlakiem Jana Pawła II. Miałam również okazję zobaczyć jego kajak, który znajduje się w muzeum na Suwalszczyźnie. Dla mojej rodziny Jan Paweł II to człowiek święty, do którego można modlić się w potrzebie.

Aleksandra Becker 8E

Zapraszamy także do zabawy- rozwiązania kilku quizów poświęconych naszemu papieżowi:

Quiz 1

Quiz 2

Quiz 3

Quiz 4

Quiz 5

Quiz 6

A poniżej prezentacja multimedialna wykonana przez uczennicę klasy ósmej oraz kilka zdjęć przedstawiających  piękne prace naszych uczniów:

Świętujemy 100-lecie urodzin Jana Pawła II grafika