Polsko-niemiecka współpraca młodzieży

 

SZKOŁY: GIMNAZJUM NR 1 ,LĘBORK

                 HANSA – GYMNASIUM, STRALSUND

WSPÓŁPRACA: DOM POJEDNANIA I SPOTKAŃ , UL.ŚW.TRÓJCY 4, 80-822 GDAŃSK,

                             58/3015721, http://dmk.nazwa.pl/category/wymiana-mlodziezy/

WSPARCIE FINANSOWE: PNWM;- POLSKO-NIEMIECKA WSPŁPRACA MŁODZIEŻY

http://www.pnwm.org/

 

Od 2014 roku Gimnazjum nr 1 w Lęborku prowadzi polsko- niemiecką wymianę młodzieży  z Hansa-Gymnasium ze Stralsundu.

Każdego roku młodzież z naszej szkoły oraz ze szkoły partnerskiej bierze udział w tygodniowych polsko- niemieckich warsztatach pt: „Es begann in Danzig….- Zaczęło się w Gdańsku…”.

Młodzież podczas tygodniowego spotkania zamieszkuje w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku, gdzie przeprowadzane są warsztaty historyczne i językowe w polsko-niemieckich grupach. Warsztaty językowe prowadzą : Agnieszka Błaszczak i Jakub Garsta.

Naszych partnerów ze Stralsundu zapraszamy również  ostatniego dnia  spotkania do Lęborka, gdzie poznają naszą szkołę i miasto. Gościmy zawsze u Burmistrza Miasta Lęborka oraz wspólnie bawimy się na polsko-niemieckiej dyskotece.


Wycieczka klasy 2B do Stralsundu, Niemcy – w ramach polsko- niemieckiej współpracy młodzieży

W dniach 6-10.06.2016 uczniowie klasy 2b uczestniczyli w wycieczce do Stralsundu. Naszym miejscem wypoczynku było schronisko młodzieżowe –Jugendherberge „Devin” w Stralsundzie. Piękne domki, smaczne jedzenie,  teren do siatkówki i piłki nożnej, stoły do tenisa oraz bezpośrednie sąsiedztwo plaży nad Zatoką  Strelasund powodowały ,że poczuliśmy się jak na wakacjach. W Stralsundzie powitali nas uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły Hansa –Gymnasium i to oni byli naszymi przewodnikami po Stralsundzie. W czasie naszego pobytu zwiedziliśmy Muzeum Miasta Stralsund, Ozeanarium , a podczas gry miejskiej uczniowie w polsko- niemieckich grupach poznawali ciekawostki związane z miastem. Zwiedziliśmy również znany lokalny browar „Störtebecker Braumanufaktur”, który w 2010 roku otrzymał tytuł najlepszego europejskiego browaru. Tutaj dowiedzieliśmy się jak przebiega produkcja piwa, jakich pracowników zatrudnia browar i jakie wymagania stawia pracodawca w stosunku do osób ubiegających się o pracę w tym browarze. Byliśmy również na największej wyspie Niemiec- Rugii ( Inse Rügen). Wrażenie na nas zrobił historyczny kompleks budynków  Prora – który miał być miejscem wypoczynku dla robotników i żołnierzy z rodzinami, którym podczas letniego wypoczynku miała być indoktrynowana ideologia nazistowska. Budynek ten (4,5 km) położony wzdłuż plaży nigdy nie został ukończony ze względu na wybuch II Wojny Światowej, dziś jest on zagospodarowywany na apartamenty mieszkalne. Następnie udaliśmy się na plażę do kurortu Ostseebad Binz, który bardzo przypomina polski Sopot. Przedostatni dzień naszego pobytu w Stralsundzie to wspólny gril w polsko -niemieckich grupach, spacery na plażę, gra w siatkówkę oraz rozmowy w naszych pokojach do późnych godzin wieczornych.

                                                                                                             Koordynator:      Katarzyna Kurzydło

                                                                                                                                            Izabela Lipowska

                                                                                                                                            Kazimierz Zając


„Laboratorium Wymiany”- kongres organizatorów wymiany szkolnej z Polski i Niemiec

3 i 4 listopada w Centrum Konferencyjnym POLIN w Warszawie spotkało się 100 nauczycieli z Polski i 100 nauczycieli z Niemiec oraz innych organizatorów polsko-niemieckich spotkań młodzieży szkolnej na kongresie PNWM ( Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży) „Laboratorium wymiany”. Słowo powitalne wygłosiła Marzena Drab, Podsekretarz Stanu w MEN. Podczas otwarcia minister Drab stwierdzała: „To, czego uczą się uczestnicy podczas wymiany, to ważny segment nauki, który wpływa na przyswajanie wiedzy. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w polsko-niemiecką wymianę młodzieży. To oni przekazują młodym ludziom ważna umiejętność ciekawości i otwartości na świat. PNWM daje młodzieży możliwość spotkania. ”Uczestnicy spotkania wspólnie pracowali nad nowymi pomysłami, tematami i metodami pracy dla projektów wymiany uczniów. Poprzez kongres PNWM chciała zwrócić uwagę na miejsce i rolę wymiany w szkole oraz na znaczenie wymiany polsko- niemieckiej dla połączenia edukacji formalnej i pozaformalnej. W dyskusji na ten temat wzięli udział m.in. Gernot Stiwitz, dyrektor Urzędu ds. Wymiany Szkolnej przy niemieckim Sekretariacie konferencji Ministrów Oświaty oraz Grzegorz Chorąży, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej w MEN. Patronat honorowy nad „Laboratorium Wymiany” objęli  Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i niemiecki Sekretariat Konferencji Ministrów Oświaty. W kongresie wzięła udział pani Katarzyna Wróblewska- Kurzydło, reprezentująca naszą szkołę.

Uczniowie naszego gimnazjum biorą udział każdego roku w polsko-niemieckich spotkaniach. Kolejna polsko- niemiecka wymiana i spotkanie  naszych uczniów oraz uczniów z Hansa-Gymnasium ze Stralsundu , z Niemiec odbędzie się w dniach 21.11-26.11.2016 w Gdańsku. Podczas tygodniowych polsko-niemieckich warsztatów językowo-historycznych uczestnicy będą rozwijać swoje kompetencje językowe, uczestniczyć w licznych grach integracyjnych, wspólnie zwiedzać Gdańsk oraz Europejskie Centrum Solidarności. Na zakończenie warsztatów  młodzież z Niemiec odwiedzi nasze gimnazjum. Takie polsko-niemieckie spotkania są możliwe tylko dzięki dofinansowaniu przez PNWM.

 

                                                                                                                    Katarzyna Wróblewska-Kurzydło


Polsko – niemiecka wymiana młodzieży

„Es begann in Danzig….“ – „Zaczęło sie w Gdańsku….“

  W dniach 21.11- 26.11.2016 uczniowie Gimnazjum nr 1 z Lęborka uczestniczyli razem z młodzieżą z Niemiec, z Hansa-Gymnasium ze Stralsundu w warsztatach pt. „Es begann in Danzig…”- „Zaczęło się w Gdańsku…” . Uczestnicy projektu mieszkali w Domu Pojednania i Spotkań  w Gdańsku. Tam odbywały się tygodniowe zajęcia w polsko-niemieckich grupach. Warsztaty miały na celu przybliżyć polskiej i niemieckiej młodzieży jaki wpływ miała „Solidarność” na wydarzenia w Polsce, Niemczech ale  i całej Europie. Uczniowie oglądali podczas warsztatów film” „Von Solidarność zur Freiheit ” - „Od Solidarności do wolności”, a następnie wymieniali ważne daty i wydarzenia dla Polski i Niemiec  po roku 1945. Na zakończenie warsztatów uczniowie wykonywali plakaty pokazujące jak zbliżają nas takie polsko-niemieckie spotkania, co wiemy o Niemczech i co wiedzą o nas nasi koledzy z zachodniej granicy. Spotkanie w Gdańsku uczniów z Lęborka i ze Stralsundu to również świetna okazja do konwersacji w języku niemieckim i angielskim. Każdy dzień pobytu od poniedziałku do piątku rozpoczynaliśmy rozgrzewką językową. W  polsko-niemieckich grupach zwiedzaliśmy Gdańsk. Byliśmy również na kręglach. Wybraliśmy się także do Sopotu oraz do Galerii Bałtyckiej. Młodzież z Polski i Niemiec  brała również udział w kursie pierwszej pomocy. W piątek uczniowie z Gimnazjum nr 1 zaprosili swoich kolegów ze Stralsundu do Lęborka. Tutaj zaproponowaliśmy naszym niemieckim partnerom spacer po Lęborku. Uczniowie zostali powitani w Urzędzie Miasta Lęborka przez Doradcę Burmistrza -  Alicję Zajączkowską. Następnie zaprosiliśmy naszych kolegów z Niemiec do Gimnazjum nr 1. W szkole naszych niemieckich partnerów powitała dyrektor Grażyna Ruszkowska. Uczniowie z Niemiec zwiedzili nasze gimnazjum, a  na zakończenie tygodniowego spotkania zaprosiliśmy uczniów ze Stralsundu na wspólną dyskotekę oraz na pizzę. W sobotę pożegnaliśmy naszych partnerów z Niemiec na dworcu w Lęborku, a niektórzy nawet płakali. Otrzymaliśmy już zaproszenie od naszych kolegów z Niemiec, aby w czerwcu  odwiedzić ich w Stralsundzie. Opiekunami uczniów z Lęborka i ze Stralsundu były nauczycielki pani Katarzyna Kurzydło – koordynator ( Gimnazjum nr 1 ), pani Izabela Lipowska ( Gimnazjum nr 1), pan Frank Müller (Hansa-Gymnasium Stralsund) oraz pani Urlike Greiner( Hansa - Gymnasium Stralsund).Dziękujemy również pani Joannie Nowickiej Młyńskiej za pomoc w przegotowaniu polsko - niemieckiej wymiany oraz wszystkim nauczycielom, którzy wsparli nas podczas międzynarodowej dyskoteki. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Agnieszki Błaszczak i pana Jakuba Garsta z Domu Pojednania i Spotkań z Gdańska. Liczymy na dalszą współpracę.

Uczniowie:

 Zuzanna Worotyńska, 3c

Maksymilian Milanowski-3c

Jakub Zajkowski,3c

Judyta Skrzyńska,3c

Ola Potrykus, 3c

Weronika Neuműller, 3c

Nikola Barańska, 3b

Michał Kropidłowski, 3b

Patryk Wojtas, 3b

Bartosz Grzelak, 3b

Jakub Reluga, 3b

Kinga Piekarska, 3d

Daria Kuczwalska, 2d

Julia Bogusław, 2b

Ala Ślusarczyk, 2b

                                                   Koordynator projektu: Katarzyna Wróblewska-Kurzydło


 

 

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Stralsundzie

W dniach 13-17.06.2017 uczniowie klasy 2b Gimnazjum nr 1 w Lęborku uczestniczyli w kolejnej już polsko-niemieckiej wymianie młodzieży w Stralsundzie. Naszym miejscem wypoczynku było schronisko młodzieżowe –Jugendherberge „Devin” w Stralsundzie. Piękne domki, pyszne jedzenie,  teren do siatkówki i piłki nożnej oraz bezpośrednie sąsiedztwo plaży nad Zatoką  Strelasund i wspólne podziwianie zachodu słońca na plaży powodowały, że poczuliśmy się jak na wakacjach. W Stralsundzie powitali nas uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły Hansa –Gymnasium i to oni byli naszymi przewodnikami po Stralsundzie. W czasie naszego pobytu zwiedziliśmy port, Ozeanarium , a podczas gry miejskiej uczniowie w polsko- niemieckich grupach poznawali ciekawostki związane z miastem. Byliśmy również na największej wyspie Niemiec- Rugii, gdzie uczniowie wzięli udział w wędrówce na wierzchołek drzewa. Przedostatni dzień naszego pobytu w Stralsundzie to wspólny gril w polsko -niemieckich grupach, spacery na plażę, gra w siatkówkę oraz rozmowy w naszych pokojach do późnych godzin wieczornych. Uczniowie dzięki takim spotkaniom mają możliwość doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i angielskim. Nasi przyjaciele ze Stralsundu odwiedzą nasze miasto Lębork już we wrześniu, gdzie wspólnie w polsko- niemieckich grupach będziemy realizowali program językowo- historyczny : ”Es begann in Danzig…”Opiekunami grupy byli pani Katarzyna Wróblewska- Kurzydło- koordynator wymiany międzynarodowej,  pani Lucyna Racis- wychowawca klasy 2b i pan Mateusz Ziarkowski.

                                                                                                                                            Katarzyna Kurzydło


Polsko – niemiecka wymiana młodzieży  w Szkole Podstawowej nr 1 w Lęborku

  W dniach 18.09.- 23.09.2017 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z Lęborka uczestniczyli razem z młodzieżą z Niemiec, z Hansa-Gymnasium ze Stralsundu w tygodniowej polsko- niemieckiej wymianie pt. „Es begann in Danzig...” Uczestnicy projektu mieszkali w Domu Pojednania i Spotkań  w Gdańsku. Tam odbywały się  zajęcia w polsko-niemieckich grupach. Warsztaty miały na celu przybliżyć polskiej i niemieckiej młodzieży jaki wpływ miała „Solidarność” na wydarzenia w Polsce, Niemczech ale  i całej Europie. Uczniowie oglądali podczas warsztatów film” „Von Solidarność zur Freiheit ” - „Od Solidarności do wolności”, a następnie tworzyli plakaty pt: „Mein Europa”. Była to  doskonała okazja do refleksji nad wydarzeniami, które mają miejsce we współczesnej Europie oraz jak Europę wyobrażają sobie młodzi ludzie w przyszłości. Podczas pobytu w Gdańsku zwiedziliśmy  wspólnie Europejskie Centrum Solidarności. Spotkanie w Gdańsku uczniów z Lęborka i ze Stralsundu to również świetna okazja do konwersacji w języku niemieckim i angielskim, zawieranie nowych znajomości oraz wspaniała zabawa łącząca uczniów z Niemiec i Polski. Każdy dzień pobytu od poniedziałku do piątku rozpoczynaliśmy rozgrzewką językową. W  polsko-niemieckich grupach zwiedzaliśmy Gdańsk. Byliśmy również na kręgielni. Wybraliśmy się także do Sopotu oraz do Galerii Bałtyckiej. Młodzież z Polski i Niemiec  brała również udział w kursie pierwszej pomocy. W piątek uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 1 zaprosili swoich kolegów ze Stralsundu do Lęborka. Tutaj zaproponowaliśmy naszym niemieckim partnerom spacer po Lęborku. Uczniowie zostali powitani w Urzędzie Miasta Lęborka przez Wiceburmistrza  -  Mariana Kurzydło. Następnie zaprosiliśmy  uczniów  z Niemiec do naszej szkoły. W szkole  uczestników polsko - niemieckiej wymiany  powitała dyrektor Grażyna Ruszkowska. Uczniowie z Niemiec zwiedzili naszą szkołę, a  na zakończenie tygodniowego spotkania zaprosiliśmy uczniów ze Stralsundu na wspólną dyskotekę . W sobotę pożegnaliśmy gości z Niemiec na dworcu w Lęborku, a niektórzy nawet płakali. Otrzymaliśmy już zaproszenie od naszych kolegów z Niemiec, aby w czerwcu  odwiedzić ich w Stralsundzie. Opiekunami uczniów z Lęborka i ze Stralsundu byli nauczyciele pani Katarzyna Kurzydło – koordynator i pani Lucyna Racis ( szkoła Podstawowa nr 1 Lębork), pan Volker Freiberg oraz pani Kathrin Bucholz ( Hansa - Gymnasium Stralsund).Dziękujemy serdecznie pani Joannie Nowickiej Młyńskiej za pomoc w przegotowaniu polsko - niemieckiej dyskoteki oraz panu Wiceburmistrzowi  Marianowi Kurzydło za miłe powitanie uczniów z Niemiec w Urzędzie Miasta.

                                                                                                                                    Katarzyna Wróblewska-Kurzydło


Jesteśmy Hanzą, 2017

 

Poniedziałek, 18.09.

14:30 Przyjazd polskiej grupy do DMK

Zakwaterowanie i informacje o programie (Team DMK)

16:30 Przyjazd niemieckiej grupy do DMK

Zakwaterowanie i informacje o programie (Team DMK)

16:30 Obiad

17:30 Gry integracyjne i animacja językowa: grupy polsko-niemieckie (Team DMK)

Zasady podczas spotkania (Team DMK)

Podział na grupy warsztatowe (Team DMK)

19:00 Kolacja

Wspólny wieczór: Spacer po Starym Mieście. (ohne Team DMK)

Wtorek, 19.09.

9:00 Śniadanie

10:00 Rozgrzewka i animacje językowe (Team DMK)

10:15 Polsko-niemiecka gra miejska (Stosunki polsko-niemieckie, Solidarność, UE)- Praca w grupach polsko-niemieckich (Team DMK)

12:30 Podsumowanie gry miejskiej w grupach polsko-niemieckich (Team DMK)

13:00 Obiad

14:30 Zajęcia integracyjne na kręgielni - grupy polsko-niemieckie (Team DMK)

Czas dla uczestników na Starym Mieście – dalsze poznawanie miasta (Team DMK)

18:00 Kolacja

Wspólny wieczór: Uczestnicy przygotowują plakaty „Moja Europa”- grupy polsko-niemieckie (Team DMK)

Środa, 20.09.

8:30 Śniadanie

9:15 Rozgrzewka i animacje językowe (Team DMK)

9:30 Warsztat: Warsztaty fotograficzne w grupach polsko-niemieckich / Kurs pierwszej pomocy w grupach polsko-niemieckich (Team DMK)

11:30 Przerwa

11:45 Warsztat: Warsztaty fotograficzne w grupach polsko-niemieckich / Kurs pierwszej pomocy w grupach polsko-niemieckich (Team DMK)

13:45 Podsumowanie (Team DMK)

14:00 Obiad

15:00 Wyjazd do Sopotu. Zwiedzanie miasta w grupach polsko-niemieckich. Praca nad dokumentacją w grupach. (Team DMK)

W drodze powrotnej: zakupy

Kolacja: prowiant

Czwartek, 21.09.

9:00 Śniadanie

10:00 Rozgrzewka i animacje językowe (Team DMK)

10:15 Warsztat: Co znaczyła Solidarność w  1980 roku? Co znaczy Solidarność dzisiaj?

Warsztat: Film: „Od Solidarności do wolności“ / Oś czasu (Dopasowanie najważniejszych wydarzeń historycznych) - Podział na grupy polsko-niemieckie (Team DMK)

12:30 Podsumowanie w mieszanych grupach

13:00 Obiad

14:30 Zwiedzanie bramy stoczni i pomnika poległych Stoczniowców 1970 roku

Warsztat: zwiedzanie wystawy w grupach polsko-niemieckich (Team DMK)

15:00 Zwiedzanie wystawy w Europejskim Centrum Solidarności: jak wyglądała codzienność w komunistycznych czasach PRL-u?  (Team DMK) – grupy polsko-niemieckie

18:00 kolacja

Podsumowanie tematu Solidarność  – grupy polsko-niemieckie
Wspólny wieczór  (bez teamu DMK)

Piątek, 22.09.

8:00 Śniadanie

8:45 Rozgrzewka i animacje językowa (Team DMK)

9:00 Przygotowanie do wyjazdu do Lęborka

9:30 Podsumowanie warsztatów - Warsztaty fotograficzne w grupach polsko-niemieckich / Kurs pierwszej pomocy w grupach polsko-niemieckich – czego się nauczyłem (Team DMK)

10:00 Wyjazd do Lębork

12:00 Pierwszy spacer w Lęborku

13:00 Odwiedziny w Ratuszu w Lęborku – Powitanie Burmistrza (Team DMK)

Zwiedzanie miasta w grupach polsko-niemieckich – przygotowane przez polskich uczestników (Team DMK)

14:00 Pobyt w szkole i obiad (Team DMK)

Przygotowanie wieczoru polsko-niemieckiego (Team DMK)

17:00 Wieczór polsko-niemiecki i dyskoteka (Team DMK)

21:00 Kolacja

Ostatni wspólny wieczór

Sobota, 23.09.

8:00 Śniadanie + Prowiant

8:45 Warm up i rozgrzewka (Team DMK)

9:30 Ewaluacja (Team DMK)

10:00 Plany na przyszłość (Team DMK)

10:30 Wyjazd grupy niemieckiej


Polsko – niemiecka wymiana młodzieży  w Szkole Podstawowej nr 1 w Lęborku, 2018

 

  W dniach 17.09.-22.09.2018 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z Lęborka uczestniczyli razem z młodzieżą z Niemiec, z Hansa-Gymnasium ze Stralsundu w tygodniowej polsko- niemieckiej wymianie pt. „Es begann in Danzig...”- „Zaczęło się w Gdańsku...”. Uczestnicy projektu mieszkali w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku.Tam odbywały się zajęcia w polsko-niemieckich grupach. Warsztaty miały na celu przybliżyć polskiej i niemieckiej młodzieży jaki wpływ miała „Solidarność” na wydarzenia w Polsce, Niemczech ale i całej Europie. Uczniowie oglądali podczas warsztatów film „Von Solidarność zur Freiheit ” - „Od Solidarności do wolności”. Była to doskonała okazja do refleksji nad wydarzeniami, które miały i  mają miejsce we współczesnej Europie. Podczas pobytu w Gdańsku zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności.Spotkanie w Gdańsku uczniów z Lęborka i ze Stralsundu to również świetna okazja do konwersacji w języku niemieckim i angielskim, zawieranie nowych znajomości oraz wspaniała zabawa łącząca uczniów z Niemiec i Polski. Każdy dzień pobytu od poniedziałku do piątku rozpoczynaliśmy rozgrzewką językową. W polsko-niemieckich grupach zwiedzaliśmy Gdańsk i Sopot.W piątek nasi uczniowie zaprosili swoich kolegów ze Stralsundu do Lęborka. Tutaj zaproponowaliśmy niemieckim partnerom spacer po Lęborku. Uczniowie zostali powitani w Urzędzie Miasta Lęborka przez Wiceburmistrza  -  Mariana Kurzydło. Następnie zaprosiliśmy  uczniów  z Niemiec do naszej szkoły. W szkole  uczestników polsko - niemieckiej wymiany powitała dyrektor Grażyna Ruszkowska. Uczniowie z Niemiec zwiedzili  szkołę, a na zakończenie tygodniowego spotkania zaprosiliśmy uczniów ze Stralsundu na wspólną dyskotekę.W sobotę pożegnaliśmy gości z Niemiec na dworcu w Lęborku, ale już w poniedziałek 24. września uczniowie z Lęborka udali  się na rewizytę do swoich kolegów w Stralsundzie.

                                                                                                                                                  

 

http://lebork.naszemiasto.pl/artykul/uczniowie-z-leborka-i-straslundu-podczas-niemieskiej-wymiany,4824985,art,t,id,tm.html

https://www.lebork.pl/aktualnosci/mlodziez-ze-stralsundu-z-wizyta-w-ratuszu/

                                                                                                                 Katarzyna Wróblewska-Kurzydło


 Polsko- niemiecka wymianie w Stralsundzie,2018

W dniach 24.09.-28.09.2018 uczniowie klasy 3d uczestniczyli w kolejnej już polsko-niemieckiej wymianie młodzieży w Stralsundzie. Naszym miejscem wypoczynku było schronisko młodzieżowe (Jugendherberge) „Devin” w Stralsundzie. Tutaj powitali nas uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły Hansa – Gymnasium i to oni byli naszymi przewodnikami po Stralsundzie. W czasie naszego pobytu zwiedziliśmy port obserwując go podczas rejsu statkiem, byliśmy w oceanarium, muzeum miasta Stralsund, muzeum morza, a podczas gry miejskiej uczniowie w polsko- niemieckich grupach poznawali ciekawostki związane z miastem.Przedostatni dzień naszego pobytu w Stralsundzie to wspólny gril w polsko -niemieckich grupach.Humory wszystkim dopisywały, więc wycieczkę uważamy za udaną. Opiekunami grupy byli pani Katarzyna Wróblewska- Kurzydło  pani Iwa Arendt i pan Mateusz Ziarkowski.

                

http://lebork.naszemiasto.pl/artykul/uczniowie-z-leborka-i-straslundu-podczas-niemieskiej-wymiany,4824985,art,t,id,tm.html

https://www.lebork.pl/aktualnosci/mlodziez-ze-stralsundu-z-wizyta-w-ratuszu/

                                                                                                                                          Katarzyna Wróblewska-Kurzydło 

 


    European Vocational Skills Week, Erasmus+

oraz Austauschlabor- Laboratorium polsko-niemieckiej wymiany (PNWM)

 

 

Dnia 5.listopada odbyła się w Warszawie konferencja inaugurująca Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych-  European Vocational Skills Week, Erasmus+.Głównym celem konferencji było promocja kształcenia młodzieży połączona ścisłą współpracą z pracodawcami.Równolegle do wystapień i dyskusji ekspertów odbyły się targi w ramach  których przedstawiciele szkół, beneficjenci Programu Erasmus+ prezentowali swoje umiejętności i opowiadali o atrakcyjności zmieniającego się kształcenia i współpracy z pracodawcami i szkołami wyższymi. Wśród nich zobaczyliśmy najbardziej utalentowanych polskich uczniów,którzy we wrześniu w Budapeszcie rywalizowali w EuroSkills, czyli europejskim turnieju umiejętności zawodowych.

 

Natomiast w dniach 5.-6.11.2018 odbył się w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik, kongres Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM)- Austauschlabor.Laboratorium wymiany to dwudniowy kongres skierowany do wszystkich osób zajmujących się polsko – niemiecką wymianą szkolną w Polsce i Niemczech.Dla nauczycieli – kongres to możliwość wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy oraz poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności kreowania projektów międzykulturowych. Jego celem jest budowanie trwałych relacji między szkołami z Polski i Niemiec.Tematyką przewodnią tegorocznego spotkania stanowiły nauka, technologia, inżynieria i matematyka, czyli tak zwane STEM oraz możliwość ich wykorzystania w obecnych projektach polsko-niemieckiej wymiany.Podczas licznych ciekawych warsztatów przygotowanych dla nauczycieli, największym zainteresowaniem cieszył się warsztat nowych technologii zorganizowany przez FRSE ( Fundację Rozwoju Systemu Edukacji) w Mobilnym Centrum Edukacyjnym.Uczestnicy tego warsztatu mieli okazję zapoznać się z europejskim programem edukacyjnym eTwinning.W ramach eTwinning nauczyciele i uczniowie ze szkół w Europie mogą ze sobą współpracować poprzez Internet realizując projekty edukacyjne i zarazem rozwijać się i doskonalić poszczególne umiejętności.

W obu wydarzeniach  w Warszawie wzięła udział pani Katarzyna Wróblewska- Kurzydło, koordynator projektów międzynarodowych.

Mamy nadzieję, że takie Mobilne Centrum Edukacji odwidzi nasza szkołę na wiosnę i nasi uczniowie wezmą udział w warsztatach rozwijających kompetencje matematyczno-przyrodnicze.

 


Polsko- niemiecka wymiana w Stralsundzie

W dniach 05.05.-10.05.2019 uczniowie klasy 3a uczestniczyli w  polsko-niemieckiej wymianie młodzieży. Naszym miejscem wypoczynku było schronisko młodzieżowe (Jugendherberge) w Greifswaldzie. Natomiast szkoła z którą współpracujemy w ramach PNWM to Hansa - Gymnasium w Stralsundzie.W Greifswaldzie powitali nas niemieccy uczniowie i wychowawca klasy pan André Thiel. W Hansa-Gymnasium  nasze polsko - niemieckie spotkanie oficjalnie otworzył dyrektor szkoły Thomas Janke. W czasie pobytu w Stralsundzie mieliśmy okazję wspólnie z niemiecką młodzieżą uczestniczyć w grach integracyjnych.Zwiedziliśmy szkołę Hansa-Gymnasium, wspólnie tańczyliśmy „Belgijkę”, graliśmy o mistrzostwo w „Dobble”,braliśmy udział w warsztatach teatralnych w teatrze Vorpommern – Stralsund, zwiedziliśmy również  port obserwując go podczas rejsu statkiem, byliśmy w oceanarium, oraz na największej wyspie Niemiec – Rugii, gdzie uczestniczyliśmy w wędrówce na szczyt drzewa (Baumwimpfelpfad).  Podczas gry miejskiej uczniowie w polsko - niemieckich grupach poznawali ciekawostki związane z miastem Stralsund.Przedostatni dzień naszego pobytu w Stralsundzie to wspólny gril na plaży w schronisku młodzieżowym Prora. Na zakończenie były uściski, tańce  podziękowania i słodkie upominki.Opiekunami grupy byli pani Katarzyna Wróblewska- Kurzydło,  pani Joanna Nowicka- Młyńska oraz pani Natalia Zarański. Zapraszamy do galerii zdjeć.


Polsko – niemiecka wymiana młodzieży w Szkole Podstawowej nr 1 w Lębork

  W dniach 14.-19.10.2019 oraz 4.11.-9.11.2019  uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 1 z Lęborka wzięli udział  razem z młodzieżą z Niemiec, z Hansa-Gymnasium ze Stralsundu w tygodniowej polsko – niemieckiej wymianie  pt. „Gdańsk i Stralsund - miasta hanzeatyckie”. Uczestnicy projektu – klasa 9a i 9d ze Stralsundu  i  27 uczniów z Lęborka mieszkali w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku, gdzie odbywały się zajęcia w polsko - niemieckich grupach. Różnorodne warsztaty miały na celu przybliżyć polskiej i niemieckiej młodzieży jaki wpływ miała „Solidarność” na wydarzenia w Polsce, Niemczech ale i całej Europie. Podczas jednego z nich uczniowie obejrzeli film „Von Solidarność zur Freiheit - Od Solidarności do wolności”. Była to doskonała okazja do refleksji nad wydarzeniami, które miały i mają miejsce we współczesnej Europie. Podczas pobytu w Gdańsku zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności. Spotkanie w Gdańsku uczniów z Lęborka i ze Stralsundu to również świetna okazja do konwersacji w języku niemieckim i angielskim, zawieranie nowych znajomości oraz wspaniała zabawa łącząca uczniów z Niemiec i Polski. Każdy dzień pobytu rozpoczynaliśmy rozgrzewką językową. W polsko-niemieckich grupach zwiedzaliśmy Gdańsk i Sopot, odkrywaliśmy najciekawsze zabytki pięknego Gdańska. Uczniowie uczestniczyli też w warsztatach pierwszej pomocy. We wtorek natomiast w ramach integracji byliśmy na kręgielni i zajęciach samodzielnego przygotowania pizzy. W piątek nasi uczniowie zaprosili swoich kolegów ze Stralsundu do Lęborka. W naszej szkole  uczestników polsko - niemieckiej wymiany powitała dyrektor Grażyna Ruszkowska. Uczniowie z Niemiec zwiedzili  szkołę, obejrzeli film o Lęborku w lęborskim muzeum, a na zakończenie tygodniowego spotkania bawiliśmy się  na dyskotece w restauracji „Różana”.W sobotę pożegnaliśmy gości z Niemiec na dworcu w Lęborku. Już w maju 2020 uczniowie naszej szkoły odwiedzą  swoich kolegów w Stralsundzie.W listopadzie w polsko niemieckiej wymianie brali również udział nasi absolwenci, którzy obecnie uczęszczają do LO nr 1 w Lęborku: Natan Skalimowski, Oliwer Złotek, Dobrosław Knut, Maksymilian Igła oraz Jakub Kurzydło uczeń ZSMI w Lęborku. Liczymy na dalszą współpracę .

Bardzo dziękujemy pracownikom i organizatorom Domu Pojednania i Spotkań  w Gdańsku: o. Piotrowi Pliszka, Kubie, Andrzejowi, Mateuszowi, Sophie, Danielowi i wszystkim którzy zorganizowali nasze polsko – niemieckie spotkanie.Dziękujemy również za gościnność proboszczowi Sanktuarium Św. Jakuba w Lęborku – ojcu Romanowi Zioła.

 

Opiekunowie z Polski: Katarzyna Wróblewska-Kurzydło – koordynator, Izabela Lipowska

Opiekunowie z Niemiec: Anna Schramm, André Thiel, Doreen Klinckenberg, Mark Fleckeisen


 

Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika
Polsko-niemiecka współpraca młodzieży grafika