A może tak zawód strażaka?

Utworzono: 24-11-2021

Wtorkowa wycieczka klasy 8a do siedziby Straży Pożarnej była niezwykle udana. Dopisała pogoda,  świeciło słońce, cieszyliśmy się, że wychodzimy ze szkoły.

Spotkanie w ramach  projektu „Otwarta firma” prowadził młody, pełen pasji i wiedzy na temat swojego zawodu starszy strażak ( tak nazywa się stopień w tym zawodzie). Podzielił się z młodzieżą szczegółową, fachową wiedzą, zademonstrował przeróżne urządzenia wykorzystywane  w  akcjach ratunkowych. Obejrzeliśmy m. in.  wyposażenie kilku wozów strażackich, kilkanaście narzędzi ratowniczych. Zdumieliśmy się, gdy usłyszeliśmy o najpopularniejszym narzędziu ratowniczym – hooliganie  ( czytamy tak jak polski wyraz nazywający łobuza). Jest to narzędzie, które  w znaczny sposób ułatwia  prace strażaka. Zapoznaliśmy się ze środkami ochrony osobistej podczas akcji ratunkowych. Wiemy, że ten zawód  jest niezwykle trudny, wymagający. Opiera się  nie tylko na ogromnym poczuciu dyscypliny, wiedzy, siły fizycznej,  odpowiedzialności, ale i na uważności, koleżeńskości, umiejętności pracy w zespole. Na nasze pytanie, który przedmiot nauki szkolnej uznaje się za najważniejszy w pracy strażaka – usłyszeliśmy, że fizyka i chemia! To trudna do przyswojenia wiedza,  ale jeśli ktoś  myśli o tym zawodzie –  wszystko przed nim. Wiemy również, że coraz częściej kobiety podejmują się tego zawodu -  zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego nazywają się wówczas strażaczkami.

A może tak zawód strażaka? grafika