Bądźmy aktywni dla Niepodległej

Utworzono: 23-10-2022

Pod tym hasłem odbyła się w piątek, 21 października, gra terenowa przygotowana przez Związek Harcerstwa Polskiego  w Lęborku we współpracy z Chorągwią Gdańską oraz lęborskim muzeum. Nasza szkołę reprezentowała grupa uczniów z klas V, VI i VIII. Każdy zespół otrzymał Kartę patrolową oraz plan sytuacyjny gry. Podzieleni na różne zadania mieliśmy okazję zgłębić historię naszego miasta oraz przypomnieć sobie podstawowe pojęcia związane z patriotyzmem oraz symbolami narodowymi państwa polskiego. Punkt zorganizowany pod lęborskim sądem był okazją do przypomnienia sobie słów pieśni legionowych. Kalambury w wykonaniu uczniów w tym miejscu sprzyjały przypomnieniu symboli narodowych. Przy obelisku Niepodległości przy pomocy kodów QR uczniowie rozszyfrowywali hasło do ułożonej krzyżówki. W tym miejscu dwie harcerki zapewniły także wspólne śpiewanie pląsów harcerskich. Lęborskie muzeum wyświetliło film o kształtowaniu granic w latach 1918-1922. Nie zabrakło odniesień do historii lokalnej. Uczniom przybliżono postaci walczące o przyłączenie ziemi lęborskiej do państwa polskiego po II wojnie światowej: Stefana Hazukę, ks. Szczepana Gracza czy Józefa Kustusza. Ostatnim akcentem dla naszej grupy była wizyta w siedzibie Hufca w Lęborku, gdzie uczniowie mogli samodzielnie wykonać własne kotyliony.

Zbliżające się Święto Niepodległości to doskonała okazja do przybliżania uczniom dziejów naszego regionu i państwa. To także świetna zachęta do wstąpienia w szeregi harcerstwa. CZUWAJ!

Bądźmy aktywni dla Niepodległej grafika