Budowa atomu i spektroskopia

Utworzono: 07-12-2015

W dniu 5 grudnia uczniowie naszego gimnazjum biorący udział w innowacji programowej     „Wyobraźnia ważniejsza od wiedzy” uczestniczyli w kolejnych zajęciach na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. Poza naszą grupą byli również uczniowie Gimnazjum nr 2 w Sopocie,  Gimnazjum nr 24 w Gdyni oraz nasi absolwenci.

Spotkanie rozpoczęło się wręczeniem Pani dr Joannie Gondek medalu „Pomocna dłoń”. Medal został przyznany decyzją Rady Pedagogicznej naszego gimnazjum. Otrzymują go osoby, które w znaczący sposób wspierają rozwój naszej szkoły. Pani dr Joanna Gondek od 5 lat organizuje  i prowadzi zajęcia dla uczniów objętych innowacją programową.

Kolejne 3 godziny zajął, prowadzony wspólnie przez Państwo Gondek, wykład na temat budowy atomu. Prowadzący zaprezentowali historyczną ewolucję poglądów na temat budowy atomu ze szczególnym uwzględnieniem prac, które doprowadziły do dzisiejszej wiedzy na ten temat. Wykład poparty był doświadczeniami i prezentacjami pozwalającym lepiej zrozumieć poglądy współczesne.

W drugiej części zajęć Pani dr Anna Synak z Zakładu Spektroskopii Molekularnej zajęła się różnymi aspektami fluorescencji. Zaprezentowała proste i skomplikowane doświadczenia oraz prezentacje przybliżające powstawanie i wykorzystanie praktyczne tego zjawiska.

Budowa atomu i spektroskopia grafika