Dwa dni w Trójmieście

Utworzono: 09-11-2015

Na zaproszenie Dyrekcji Gimnazjum nr 2 w Sopocie, p. dr Barbary Wolnik z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego i rodziców uczniów klas II z tego gimnazjum, w dniach 6 i 7 listopada, 15 – osobowa grupa uczniów z klas IIc i IIIc wzięła udział w zajęciach z chemii, matematyki i astronomii.

Rozpoczęliśmy spotkaniem z pracownikami naukowymi Wydziału Chemii Uniwersytetu  im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Pierwsza, dwugodzinna część, realizowana z wielkim poczuciem humoru, zaangażowaniem wszystkich uczniów i ogromną swobodą prowadzącego, dała uczniom możliwość przeprowadzania prostych doświadczeń, analizowania ich przebiegu, zapisywania równania reakcji. Były konkursy, nagrody i dużo dobrej, naukowej zabawy.

Druga część była kontynuacją zajęć grupowych. Wzięli w niej udział wszyscy uczestnicy warsztatów z Gimnazjum nr 2 w Sopocie, Gimnazjum Autonomicznego w Gdańsku oraz Gimnazjum nr 1 w Lęborku.  Było to 36 osób.

Po naukowych spotkaniach czekał nas deszczowy spacer po sopockim molo z przerwą na obiad.

Kolejnym etapem pobytu była wizyta na WMFiI UG. Tam uczniowie z naszego gimnazjum wzięli udział w 3 – godzinnych ćwiczeniach z matematyki prowadzonych przez dr. Nikodema Mrożka i dr Barbarę Wolnik. Rozwiązywali zadania z zawodów matematycznych oraz zajmowali się planimetrią. Druga grupa uczestniczyła w wykładzie i pokazach z fizyki prowadzonych przez dr Joannę Gondek.

Trzeci etap pierwszego dnia to wizyta w Gdańskim Gimnazjum Autonomicznym. Podzieleni na dwie grupy uczniowie spotkali się z dr. Marcinem Szyszkowskim oraz Bogną Pazderską i  Wandą Cacha opiekującymi się Obserwatorium Astronomicznym GSA im. prof. Roberta Głębockiego. Pan Marcin Szyszkowski opowiadał o swoich ostatnich podróżach po Meksyku oraz poprzednich po Ameryce Południowej i Nepalu.

Paniom z obserwatorium przeszkodziła pogoda. Padający deszcz uniemożliwił obserwację nieba za pomocą teleskopu, ale i tak było bardzo ciekawie. Duża liczba zdjęć, symulacji komputerowych i wiedza Pań sprawiły, że nasi uczniowie wyszli ze spotkania pod ogromnym wrażeniem  i z nadzieją, że podczas kolejnej wizyty pogoda będzie bardziej łaskawa.

Nadszedł czas integracji wspomagany znakomitymi wypiekami przygotowanymi przez rodziców uczniów z Gimnazjum nr 2. Niestety, został brutalnie przerwany zgaszeniem świateł przez opiekunów. Przecież sobota była również dniem zajęć.

Śniadanie uczniowie robili sami, a po nim udaliśmy się do Akademii Morskiej w Gdyni. Tam grupa sopocko – gdańska spotkała się z dr hab. Bogusławem Pranszke, a grupa lęborska z dr Barbarą Wolnik. Zajęcia z fizyki dotyczyły magnetyzmu, a z matematyki - rozwiązywania zadań konkursowych. Uczniowie poznali nowe twierdzenia z planimetrii, które następnie stosowali w praktyce.

Godzina 14:00 wyznaczyła czas zakończenia pobytu. Trzeba było zdążyć na pociąg do Lęborka.

Dziękujemy wszystkim osobom, które zorganizowały nasz pobyt, a w szczególności rodzicom uczniów z Gimnazjum nr 2 w Sopocie, nauczycielowi fizyki w Gimnazjum nr 2 – p. Edycie Jaskólskiej oraz p. dr Barbarze Wolnik, która była inicjatorką tego spotkania. Wiemy już, że nie było ono jedynym. Kolejne odbędzie się w Lęborku.

Dwa dni w Trójmieście grafika