Dwa dni z fizyką

Utworzono: 29-01-2016

Ostatni czwartek i piątek stycznia uczniowie objęci innowacją programową  „Wyobraźnia ważniejsza od wiedzy ” poświęcili na spotkania z fizyką.

W czwartek zajęcia prowadził prof. AM dr hab. Bogusław Pranszke. Uczniowie klasy III C i II C poznawali tajemnice magnetyzmu i elektromagnetyzmu. To chyba jeden z najtrudniejszych działów fizyki. Magnesy stałe, pole magnetyczne przewodnika, przez który płynie prąd elektryczny, wzajemne oddziaływanie takich przewodników i akcelerator Lorentza były głównymi tematami czterogodzinnych zajęć ćwiczeniowych.

Wykład dla wszystkich uczniów był nawiązaniem do wcześniejszych zajęć. Magnetyzm Ziemi i jego znaczenie dla powstania oraz istnienia życia na naszej planecie, rola tego zjawiska w  poznawaniu tajemnic Wszechświata oraz metody obserwacji astrofizycznych to główne wątki poruszone przez prowadzącego.

Piątek to dzień wyjazdu na zajęcia z fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. Pierwsze dwie godziny prowadził dr G. Gondek. Zajęcia realizowane w języku angielskim dotyczyły problemów zastosowania  techniki laserowej w diagnozie medycznej i stomatologicznej. Uczniowie poznali metody i narzędzia niezbędne do prowadzenia badań oraz problemy na jakie trafiamy przy ich realizacji.

Następnie dr Joanna Gondek zajęła się zastosowaniem pochodnych w fizyce. Była to kontynuacja tematu realizowanego podczas poprzednich zajęć. Uczniowie obliczali pochodne funkcji, wyznaczali jej własności z wykresu pochodnej, wyprowadzali wzory pochodnej dla funkcji trygonometrycznych.

Dwa dni z fizyką grafika