Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

Utworzono: 21-02-2023

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

Wiecie, że język polski jest językiem ojczystym dla ponad 45 milionów osób, z czego ok. 38 milionów mieszka w Polsce? Językiem polskim posługują się liczne grupy Polaków lub osób polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami Polski.

❤❤❤

Język polski to wielki skarb! Ze względu na bardzo specyficzną wymowę oraz mnogość i złożoność form gramatycznych uważany jest za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata, stanowiąc niełatwe wyzwanie nawet dla samych Polaków.

‼️

Obecnie polski alfabet składa się z 3️⃣2️⃣ liter. Dziewięć z nich ma znaki diakrytyczne, czyli graficzne znaki występujące w wielu systemach pisma, umiejscowione nad lub pod literą albo obok lub wewnątrz niej.

Co ciekawe, do polskiego alfabetu nie zaliczamy liter: q, v oraz x. Występują one bowiem jedynie w wyrazach zapożyczonych z języków obcych.

W tym dniu  na  drzwiach klasowych zostały rozwieszone łamańce językowe– wierszyki przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami.

Na lekcjach języka polskiego  pojawiły się łamigłówki, ciekawostki językowe, rebusy oraz zabawy interaktywne. Klasy 4-8 otrzymały karty pracy , zaś maluchy z klas 1-3 literkowe mandale do pokolorowania. Uczniowie mogli również  spróbować swych sił w ćwiczeniach dotyczących poprawności językowej, frazeologizmów oraz ciekawostek języka polskiego. Na szkolnym korytarzu pojawiła się okolicznościowa gazetka z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole grafika