Dzień Praw Dziecka

Utworzono: 19-11-2016

17 listopada na długo pozostanie w naszej pamięci, ponieważ tego dnia świętowaliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Prawa dziecka określa Konwencja Praw Dziecka  i właśnie na jej podstawie wszyscy uczniowie naszej szkoły przygotowali kolorowy kontur dłoni,  na którym napisali najważniejsze dla nich prawa. 420 „dłoni” z prawami dziecka  zdobiło tego dnia naszą szkołę.

Przewodnicząca SU  Rita Dąbrowa z IIIA przejęła władzę w szkole i zasiadła w fotelu dyrektora, natomiast jej zastępca Dominika Groth z IIIS wspierała pracę wicedyrektora. Inni uczniowie po wcześniejszych ustaleniach z nauczycielami mogli również tego dnia prowadzić zajęcia z historii, biologii i j. polskiego. Nowa pani dyrektor odwiedziła klasy podczas lekcji, by osobiście się przedstawić, a także zaprezentować kilka zmian w porządku zajęć jak np. gimnastykę śródlekcyjną.

Dzień Praw Dziecka rozpoczęły Małe Formy Teatralne (3x5) w wykonaniu uczniów klas I. Każda klasa zgodnie z założeniami przygotowała przedstawienie dot. łamania praw dziecka. Jury było pod tak wielkim wrażeniem poruszanych tematów i zdolności aktorskich pierwszoklasistów, ze postanowiło przyznać wszystkim klasom I miejsce.

Klasa II B i grupa projektowa, które odpowiadały za organizację tego dnia w szkole, uczestniczyły w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez przedstawiciela Fundacji Solidarity Film Doc. Warsztaty dotyczyły łamania praw kobiet.

W czasie przerw można było kupić świeżo wyciśnięty sok w ramach akcji SU „Witaminka”, wysłuchać pozdrowień przekazywanych przez radiowęzeł, a podczas długich przerw zatańczyć na sali gimnastycznej wraz z nauczycielami  Belgijkę.

O godz. 13.00 wyruszył w trasę pociąg prowadzony przez obie panie dyrektor i wszystkie „wagony” spotkały się na boisku szkolnym. Cała społeczność szkolna odczytała wspólnie prawa dziecka, a do nieba poleciało sto zapisanych tymi prawami balonów.

Ogłoszono również konkurs na zliczenie z „kolorowych dłoni” najbardziej popularnego prawa wśród uczniów. Dokonała tego jako pierwsza Nikola Sulkowska z III S i zdobyła tym samym 10 punktów dla swojej klasy! A jakie to prawo? Uczniowie Gimnazjum nr 1 mają prawo do własnego zdania.

Dzień Praw Dziecka grafika