Erasmus+ Pierwsze międzynarodowe spotkanie w Stralsundzie (Niemcy)

Utworzono: 24-11-2015

W poprzednim tygodniu (15-21.11.2015r.) uczniowie Gimnazjum nr 1 uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu programu Erasmus+ w ramach realizacji projektu: „Opening doors to Europe”. Szkoła, która jako pierwsza gościła wszystkich uczestników projektu - to Hansa-Gymnasium w Stralsundzie. Nasi uczniowie wraz z kolegami i koleżankami z Niemiec, Szwecji i Portugalii poznawali zabytki i kulturę regionu, a także zasady panujące w niemieckiej szkole. W związku z tragicznymi wydarzeniami we Francji, uczniowie tego państwa nie uczestniczyli osobiście w projekcie, jednak dzięki nowoczesnym technologiom (skype) mogli również brać udział w zaplanowanych działaniach.

W ramach realizacji obowiązkowych zadań programowych uczniowie poszczególnych państw otrzymali skrzydła drzwi i dzięki wskazówkom lokalnego artysty rzeźbili w drewnie symbole swojego państwa. Inni zajęli się malowaniem ściany na korytarzu szkoły, która po czterech godzinach ciężkiej pracy zamieniła się w kolorowy obraz przedstawiający zabytki poszczególnych krajów. Przygotowane rzeźby zostaną dołączone do ściennego obrazu, tworząc piękny symbol otwartych drzwi do Europy. Podczas zajęć informatyki uczniowie poznali platformę e-twenning, na której będą zamieszczane wszelkie informacje dotyczące realizacji projektu. Platforma ta jest narzędziem komunikacyjnym nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli biorących udział w projekcie.

Uczniowie zwiedzili również lokalny browar „Störtebecker Braumanufaktur” - gdzie poznali specyfikę pracy w takim miejscu, a także obserwowali produkcję piwa od momentu warzenia do zamknięcia butelki. Dużo radości sprawił uczniom pobyt na plaży w kurorcie Darss i wizyta w muzeum bursztynu, gdzie każdy samodzielnie mógł oszlifować bursztyn i wykonać swój niepowtarzalny naszyjnik. W czasie wolnym uczniowie odwiedzili lokalne oceanarium, świetnie bawili się na kręgielni, ale przede wszystkim rozwijali swoje kompetencje językowe nieustanie komunikując się w j. angielskim lub j. niemieckim. Zawiązały się wspaniałe międzynarodowe przyjaźnie (a nawet miłości ) i ciężko było się rozstać.

Na spotkaniu w Stralsundzie każde państwo zaprezentowało kilka prac z propozycją na  logo naszego projektu Erasmus+ „Opening doors to Europe”. Miło nam poinformować, że trzy pierwsze miejsca zajęły prace uczniów z Polski. Zwyciężyła praca Marty Zanewycz (klasa IIb), drugie miejsce zajęła Klaudia Sławikowska (klasa IIb),trzecie miejsce należało do Zuzanny Szybisty (IIc). Serdecznie gratulujemy!

W konkursie wiedzy o Stralsundzie i jego okolicach również uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca: pierwsze miejsce - Jakub Zajkowski (IIc), drugie miejsce –Maksymilian Milanowski (IIc). Gratulujemy!

Następne spotkanie uczniów naszej szkoły z koleżankami i kolegami z Niemiec, Szwecji Francji i Portugalii odbędzie się już w kwietniu 2016r. Tym razem uczniowie odwiedzą Szwecję.

Katarzyna Wróblewska-Kurzydło

Joanna Nowicka-Młyńska