Grupa Erasmus+ w Szwecji

Utworzono: 29-04-2016

Drugie  międzynarodowe  spotkanie grupy Erasmus+ odbyło się w Szwecji, w miejscowości Svalöv. Uczniowie z Niemiec, Szwecji, Portugalii, Francji i Polski przez cały tydzień - od 17 do 23 kwietnia 2016, wykonywali różne zadania projektowe. Wspólnie nagraliśmy piosenkę projektową w języku angielskim, uczestniczyliśmy w zajęciach IT i nauczyliśmy się korzystania z aplikacji QR codes, pracowaliśmy na platformie Kahoot!, poznawaliśmy funkcjonowanie szkół w krajach partnerów projektu, braliśmy udział w konkurencjach sportowych, zwiedziliśmy również Malmö – największe miasto regionu Skania.

Szkoła, która gościła wszystkich uczestników projektu Erasmus+ to LINAKERSKOLAN SVALÖV. Jest to szkoła kształcenia ogólnego, odpowiednik naszego gimnazjum , w której uczą się uczniowie po szkole podstawowej. Bardzo przestronny budynek szkoły zrobił na nas ogromne wrażenie. W placówce tej nie ma dzwonków, a każdy doskonale wie, o której godzinie jest przerwa i kiedy rozpoczyna się kolejna lekcja. Na korytarzach znajdują stoły do tenisa stołowego, gry-piłkarzyki, ławeczki, sofy i stoliczki dla uczniów. W bibliotece każdy uczeń może poczytać książkę lub odrobić zadanie domowe siedząc przy ławeczkach lub na wygodnych kanapach. Uczniowie dbają o wyposażenie szkoły, panuje tam miła i przyjazna atmosfera.

Druga szkoła, która gościła uczestników projektu Erasmus+ to SVALÖFS GYMNASIUM. Jest  to szkoła, która przygotowuje uczniów do różnych zawodów. Kształcą się tam przyszli chemicy, biolodzy, weterynarze, mechanicy samochodowi, farmerzy, czy też kierowcy. Szkoła ta przywiązuje dużą wagę do zdobywania umiejętności praktycznych, dlatego też uczniowie codziennie pracują przy zwierzętach. Uczniowie gimnazjum opiekują się 65 krowami, a na maszynach rolniczych uczą się i zdobywają prawo jazdy przyszli farmerzy . Również kandydaci na mechaników samochodowych większość czasu poświęcają na pracę w warsztacie , który znajduje się  przy szkole. Bezpośrednio obok budynku szkoły jest małe zoo oraz lecznica weterynaryjna, gdzie zwierzętami opiekują się uczniowie, m.in. karmią kameleony, króliki, świnki morskie, papugi, węże i jaszczurki - a jednocześnie obserwują pracę weterynarza zdobywając praktyczne umiejętności. W środę razem z uczniami tej szkoły obserwowaliśmy regionalne wydarzenie: RUNNING OF THE COWS. Krowy należące do gospodarstwa  szkoły zostały wypuszczone na pastwisko, po raz pierwszy po 7 miesiącach długiej zimy. Wydarzenie to zgromadziło ponad 3 tysiące obserwatorów: mieszkańców - dorosłych , dzieci oraz gości z całego regionu.

Wybraliśmy się również na wycieczkę do MALMÖ. Tutaj zwiedziliśmy Muzeum Techniki, w którym można brać udział w wielu eksperymentach, bawiliśmy się w Laserdome oraz uczestniczyliśmy w autobusowej eskapadzie po mieście obserwując ciekawe zakątki Malmö. Byliśmy również w  IKEA.

Podczas spotkania międzynarodowego w Szwecji uczniowie mogli rozwijać swoje kompetencje językowe, porozumiewając się w języku angielskim i niemieckim, obserwować pracę innych szkół ( w tym przygotowanie uczniów do praktycznych zawodów) i porównać proces nauczania w Szwecji z własnymi doświadczeniami.

Katarzyna Kurzydło

Izabela Lipowska

Joanna Nowicka- Młyńska

Zapraszamy do galerii zdjęć...