Inna niż zwykle katecheza

Utworzono: 12-04-2022

W minioną niedzielę katolicy na całym świecie rozpoczęli świętowanie Wielkiego Tygodnia. Nadchodzące święta w kalendarzu liturgicznym związane z męką i Zmartwychwstaniem Chrystusa stały się okazją dla klasy VII d do odwiedzenia najstarszej na Pomorzu Kalwarii.

Kalwaria to zespół 26 kaplic ufundowanych przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera – założyciela Wejherowa, na trzech wzniesieniach noszących nazwy: Góry Oliwnej, Góry Syjon i Góry Kalwarii. Została zbudowana w latach 1649–1655. Jest ona perłą architektury sakralnej Polski Północnej i obok Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej jest najstarszym sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce. Wspólnie z zabudową miejską Wejherowa i zespołem pałacowo-parkowym, tworzy ona jednolity kompleks o dużych walorach krajobrazowo – przestrzennych. Jest jednym z trzech najwybitniejszych tego rodzaju założeń w Polsce. Opiekują się nią franciszkanie z wejherowskiego klasztoru św. Anny.

Przygotowane przez uczniów rozważania odnosiły się do codziennego życia szkolnego. Oprawę muzyczną zapewnił Kajetan Stawski, a nad całością czuwała p. Elżbieta Makowska.

Inna niż zwykle katecheza grafika