Kiedy sięgasz po marzenia, sprzyja Tobie cały wszechświat

Utworzono: 20-04-2017

Niezwykłym sukcesem zakończył się projekt profilaktyczny „Wartością możemy być dla siebie”, którego partnerem w realizacji była między innymi nasza szkoła. Projekt realizowany był od września 2014r. w naszym mieście i zakładał wiele realizacji takich jak akcje społeczne, spektakle, konferencje. Ostatnim elementem projektu był musical „Szepty serc”, który nasza młodzież mogła obejrzeć zarówno podczas wystawień w czerwcu oraz listopadzie 2016r.

To właśnie ten musical zostanie postawiony na deskach

Teatru Muzycznego w Gdyni 12 czerwca 2017r.

Jedną z głównych ról w spektaklu – rolę Izy – gra nasza uczennica

Julia Smolarek a kl. IIIB

będąc jednocześnie najmłodszą w obsadzie musicalu. Jesteśmy dumni z Julii, ale także z wielu naszych absolwentów, którzy również stanowią obsadę spektaklu. Aż 18 z 39 osób biorących udział w musicalu „Szepty serc” to nasi absolwenci, którzy swoje pierwsze aktorskie kroki stawiali w realizowanych w naszej szkole musicalach.

Należy bowiem wspomnieć, że musicale profilaktyczne w Lęborku swoją historię rozpoczęły właśnie w Gimnazjum nr 1 w 2003r. To właśnie wówczas powstał spektakl „Dziwny jest ten świat”. Przez kolejne lata wielu naszych uczniów, dziś absolwentów, miało przyjemność tworzyć kolejne musicale. Spektakle były coraz większe. Ze szkoły młodzież przeniosła się do Szkoły Muzycznej, następnie na scenę lęborskiego Kina Fregata aby w 2014r. z musicalem „Romeo i Julia” przenieść się na aulę Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych. Spektakle - oprócz swojej roli profilaktycznej - pełniły także rolę wychowawczą dla młodzieży biorącej w niej udział. Oprócz uczniów uzdolnionych artystycznie, koordynatorki bardzo często angażowały uczniów, stwarzających problemy wychowawcze. Musicale są jedynymi takimi realizacjami profilaktycznymi w Lęborku, które skupiają młodzież w świecie sztuki, artyzmu i teatru.

Musical „Szepty serc” Duża Scena - Teatr Muzyczny w Gdyni

12.06.2017r. godziny 13:00 i 17:00

bilety dostępne https://www.ebilet.pl/teatr/musicale/szepty-serc

strona spektaklu https://www.facebook.com/szeptyserc

strona grupy www.pat-lebork.pl

Grupa Artystyczna ENOSIS PaT Lębork  ma zaszczyt zaprosić na wzruszający musical „Szepty serc” realizowany w ramach projektu profilaktycznego „Wartością możemy być dla siebie”. To niezwykłe przedstawienie jest ostatnim elementem projektu, objętego patronatem: Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Marszałka Województwa Pomorskiego, Starosty Powiatu Lęborskiego, Burmistrza Miasta Lęborka oraz Impresariatu Programu Profilaktyka a Ty. Bezpośrednio nad musicalem matronat objęła Fundacja La Strada oraz Fundacja Feminoteka a patronatu udzieliło Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. Patronat medialny Radio Gdańsk.

Musical, na który zapraszamy, to owoc pracy prawie 40 młodych ludzi, uczniów lęborskich szkół oraz studentów Instytutu Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Autorski scenariusz i teksty piosenek, muzyka grana na żywo, napisana specjalnie do spektaklu, magia światła i dźwięku przeniosą widzów w niezwykły świat teatru.

Scena to miejsce głębokich przeżyć i doznań. Wierząc głęboko w profilaktykę rówieśniczą, młodzież przygotowująca spektakl pragnie głośno powiedzieć widzom, jakie skutki może nieść za sobą mowa nienawiści. Spektakl jest bardzo trudny, dotyka ciemnych stron natury człowieka, słowo w nim wypowiadane ma ogromną siłę. Mowa nienawiści – tak niestety powszechna i widoczna wśród nas – jest w tym spektaklu na wyciągnięcie dłoni. Boli i rani, nie daje wytchnienia, zmusza do myślenia. Bardzo ciężko przejść obojętnie obok losów bohaterów tego przedstawienia. Pozostają w naszych sercach. Wypowiadane przez ludzi słowa to potężna broń, która może zarówno niszczyć, jak i budować. Naszym marzeniem jest, aby każdy wychodząc ze spektaklu, nigdy już słowem nie zranił drugiego człowieka. Ze względu na bardzo trudną tematykę spektaklu jest on przeznaczony dla widzów od 15 roku życia. Młodsze dzieci mogą zobaczyć spektakl jedynie za zgodą rodziców.

„To nie jest łatwy spektakl. "Szepty serc" są bardzo pojemną formą dotykającą kwestii mowy nienawiści, różnych uprzedzeń, w tym dla poglądów, religii, seksualności. Poruszono w nim zagadnienia przyczyn i skutków działań społecznych ułatwiających dokonywanie prostych i szybkich wyborów przez młodych ludzi pozostających długo w sytuacjach zagrożenia. To również spektakl o nieuważności dorosłych względem młodych poprzez ignorowanie ich potrzeb, problemów i "zwyczajny" brak miłości. Spektakl ilustruje elementarne braki wśród dorosłych biorące się przede wszystkich z ich własnych ograniczeń, dopiero później z braku czasu.” Katarzyna Wysocka

Źródło: http://www.gazetaswietojanska.org/index.php?id=2&t=1&page=51944

Zwiastun https://www.youtube.com/watch?v=0GF0uP761ec

Kiedy sięgasz po marzenia, sprzyja Tobie cały wszechświat grafika