Laboratorium z fizyki

Utworzono: 21-04-2016

W czasie, gdy uczniowie klas III pisali egzamin gimnazjalny z przedmiotów humanistycznych, grupa fizyczna klasy I D uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych z fizyki w Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część zajęć poświęcona była przygotowaniu teoretycznemu do doświadczalnego wyznaczenia przyspieszenia grawitacyjnego za pomocą wahadła matematycznego.

W drugiej, za pomocą toru z poduszką powietrzną, uczniowie badali ruch jednostajny, jednostajnie zmienny oraz zderzenia niesprężyste i sprężyste.

Trzecia część zajęć polegała na przeprowadzeniu doświadczenia, opracowaniu wyników           i sporządzeniu zlinearyzowanego wykresu zależności zmierzonych wielkości. Na jego podstawie wyznaczano przyspieszenie grawitacyjne. W czasie opracowywania wyników uczniowie poznali podstawowe pojęcia dotyczące dokładności pomiarów i rachunku błędów.

Zajęcia prowadzili prof. AM dr hab. Bogusław Pranszke i mgr Czesław Czapiewski.

Laboratorium z fizyki grafika