Laborka, różniczka i całki

Utworzono: 09-12-2016

8 grudnia uczniowie grupy matematyczno – fizycznej z klasy IIIc oraz nasi absolwenci      z gdańskich i gdyńskich szkół średnich wzięli udział w zajęciach na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG.

W pierwszym bloku trzecioklasiści przeprowadzali doświadczenia w I Pracowni Fizycznej. Pod kierunkiem mgr inż. Władysława Strugały wyznaczali wartość przyspieszenia grawitacyjnego za pomocą wahadła Maxwella i spadkownicy Atwooda, lepkość cieczy oraz badali zjawisko rezonansu akustycznego.

W tym samym czasie nasi absolwenci spotkali się  z dr Joanną Gondek na zajęciach poświęconych podstawom zastosowania rachunku różniczkowego i całkowego w fizyce. Dr Gondek wprowadziła podstawy teoretyczne różniczki i całki, a w dalszej części uczniowie rozwiązywali zadania wymagające zastosowania poznanych pojęć.

Druga część zajęć dla uczniów klasy III poświęcona była jednemu z podstawowych twierdzeń fizyki dotyczącemu równości pracy i zmiany energii kinetycznej.  Tym razem nie było łatwo. Duża ilość nowych wiadomości wymagała od uczestników pełnej koncentracji i skupienia. Może nie wszystko udało się „ogarnąć”, ale pierwszy krok w kierunku poważnej fizyki został zrobiony. Następne spotkanie z dr Joanną Gondek niewątpliwie pozwoli na pełne opanowanie poznanych treści.

Po zajęciach uczniowie otrzymali komplet materiałów dotyczących zagadnień teoretycznych przedstawionych przez prowadzącą.

14 stycznia 2017 r. trzymamy kciuki podczas etapu rejonowego konkursu.

Laborka, różniczka i całki grafika