Lekcja historii z Wybickim – piknik urodzinowy

Utworzono: 04-10-2022

29 września obchodziliśmy w naszej szkole  275 rocznicę urodzin Józefa Wybickiego, autora słów Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, patrona naszej szkoły. Było to kolejne wydarzenie związane z ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Józefa  Wybickiego.

Wydarzenie rozpoczęło się od przemówienia dyrektor szkoły p. Grażyny Ruszkowskiej oraz wystrzału z  armaty czarnoprochowej. Następnie uczniowie  klas IV-VIII odtańczyli poloneza – narodowy taniec rozpoczynający ważne uroczystości. W naszym niecodziennym święcie uczestniczyli również p. Jerzy Pernal - zastępca burmistrza Lęborka, p. Jarosław Litwin - przewodniczący Rady Miejskiej oraz wiceprzewodniczący p. Krzysztof Siwka.

Realia epoki w której żył nasz patron przybliżyła uczniom Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” działająca przy Klubie Wojskowym 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Trzebiatowie. Zebranym zaprezentowana została musztra, cykl załadowania karabinów – chętni mogli również strzelić z karabinu skałkowego – strzelającego czarnym prochem. Żołnierze zaprezentowali repliki mundurów z epoki. Na boisku szkolnym pojawił się również namiot napoleoński oraz stanowisko do przygotowania posiłku nad ogniskiem. Można było spróbować chleba ze smalcem. Była to naprawdę ciekawa lekcja historii.

Uczniowie klas I-III uczestniczyli w przygotowanych specjalne dla nich przez wychowawców zajęciach warsztatowych związanych z postacią Józefa Wybickiego. Po zajęciach mnóstwa radości dostarczyły im szaleństwa na przygotowanych dla nich „dmuchańcach”.

Dzień osłodziła wszystkim kawiarenka, serwująca tego dnia przepyszne ciasta, rogaliki, wafelki i babeczki. Uczniowie mogli również skorzystać ze stanowiska ze świeżymi owocami, popcornem oraz wodą do picia udostępnioną przez MPWiK w Lęborku.

W przygotowanym specjalnie na ten dzień oknie można było zrobić sobie selfie z patronem. Nie zabrakło również oprawy muzycznej oraz tańców.

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, dzięki której możliwa była organizacja urodzinowego przedsięwzięcia. Cieszy nas fakt, że zawsze możemy liczyć na pomoc i zaangażowanie  rodziców. Specjalne podziękowania kierujemy również do nauczycieli: p. A.Zdończyk-Knura, p .M. Kurzydło, p. B. Cieślak, p. A.Łakockiego oraz p. D.Groszewskiego, który za pomocą drona uwiecznił odtańczonego przez uczniów poloneza.

Podziękowania kierujemy również do  pań kucharek, które tego dnia przygotowały dla całej społeczności szkolnej oraz gości przepyszną grochówkę.

To było wyjątkowe i niezapomniane wydarzenie urodzinowe, które z pewnością  na długo pozostanie w pamięci jego uczestników.

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1

Lekcja historii z Wybickim – piknik urodzinowy grafika