Lekcja języka polskiego w muzeum

Utworzono: 27-11-2015

W  lekcji muzealnej w formie warsztatu: "Co widać na obrazie?"  wzięli udział w dniu 26 października  uczniowie klasy IIb. Odbyła się ona w Muzeum Narodowym w Gdańsku, które jest jednym z najstarszych tego rodzaju obiektów w Polsce.

Na podstawie wybitnych dzieł malarstwa holenderskiego i flamandzkiego uczniowie z  zainteresowaniem ćwiczyli umiejętność opisu obrazów, jednocześnie starając się zrozumieć ich treść, co, przyznawali, nie jest takie łatwe.

Warsztaty były poprzedzone prezentacją multimedialną, podczas której uczniowie poznawali zasady kompozycji i środki artystyczne (swiatłocień, fakturę, perspektywę...). Omówiono również gatunki malarskie.

Lekcja muzealna stanowi znakomite uzupełnienie szkolnych zajęć, odrywa od codziennego, szkolnego rytuału. Spotkanie ze sztuką wysoką ( uczniowie po skończonej "lekcji" przespacerowali się po wszystkich pomieszczeniach i obejrzeli zgromadzone eksponaty) wyzwala w człowieku podziw, szacunek dla ludzkiego talentu, budzi uśpione nieraz własne zdolności i chęć pokazania ich światu.

Lekcja języka polskiego w muzeum grafika