Lekcja patriotyzmu w Będominie

Utworzono: 08-10-2017

Dnia 7 października 2017r.  klasy VIIa i VIId uczestniczyły  w wycieczce do Będomina. Uczniowie zwiedzili XVIII – wieczny dworek, w którym urodził się twórca hymnu narodowego i patron naszej szkoły -  Józef Wybicki. Obecnie mieści się tam jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego.

Zwiedziliśmy dwie wystawy. Pierwsza  - zatytułowana: „Józef Wybicki i jego epoka” ukazuje życie i działalność Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Prezentuje też zabytkowe wnętrza pomorskiego dworu szlacheckiego z XVIII i pierwszej połowy XIX wieku. Druga wystawa przedstawia rolę „Mazurka Dąbrowskiego” w podtrzymywaniu świadomości narodowej Polaków w okresie zaborów i w ich walkach o uzyskanie utraconej państwowości, począwszy od XIX wieku aż po okres II wojny światowej. Ta niezwykle ciekawa lekcja  patriotyczna bardzo podobała się uczniom.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Muzeum Hymnu Narodowego za ciekawy przekaz historii , a siódmoklasistom za wzorowe zachowanie i znajomość historii jaką wykazali się, odpowiadając na pytania po zakończeniu zwiedzania.

Pogoda i humory dopisały, wiec wycieczkę uważamy za udaną!

Katarzyna Kurzydło

Barbara Cieślak