Międzynarodowy projekt eTwinning

Utworzono: 05-03-2018

Rok 2018 został ogłoszony przez Komisję Europejską Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Jego hasło przewodnie brzmi: "Nasze dziedzictwo: gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością". Z tej okazji na terenie całej Europy odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia informujące, kulturalne, edukacyjne oraz zwiększające społeczną świadomość.

Również z tej okazji Klasa 7a rozpoczęła realizację międzynarodowego projektu na platformie eTwinning pt: 'HERITAGE: OUR PASSPORT FOR THE FUTURE'. - "DZIEDZICTWO KULTUROWE: NASZYM PASZPORTEM DO PRZYSZŁOŚCI".  Państwa z którymi współpracujemy w projekcie to: Rumunia, Grecja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Tunezja, Polska, Włochy, Turcja i Hiszpania.

W projekcie biorą udział uczniowie z ww. państw  w wieku  10-15 lat, a projekt jest realizowany  od lutego do czerwca  2018. Uczestnicy projektu - uczniowie jak i nauczyciele  udoskonalą  i rozwiną rozumienie i docenienie idei dziedzictwa kulturowego, będą poznawać ich dziedzictwo równolegle z dziedzictwem innych krajów projektu. Uczniowie -  nauczą się doceniać kulturę swojego i innych krajów oraz respektować różnice.

Każdego miesiąca uczniowie i nauczyciele ze wszystkich państw biorących udział w projekcie będą realizowali  ten sam temat, przy pomocy tych samych metod pracy i podobnych rezultatów tworzonych  przy wsparciu nauczycieli. Wszystkie rezultaty projektu będą publikowane na platformie eTwinning i w innych mediach. Na końcowym etapie wszystkie szkoły będą pracować razem, a uczniowie szkoły koordynującej projekt  /Serbia/ stworzą cyfrowy produkty projektu. Plan działań projektowych przedstawia się następująco: luty: muzea, marzec: ubrania i biżuteria, kwiecień: fortyfikacje i archeologia, maj: niematerialne dziedzictwo, czerwiec: końcowa wystawa, koncert, cyfrowe produkty, ewaluacja i upowszechnianie projektu. Wszystkie działania projektowe  obejmują współdziałanie szkół. Każda szkoła wykorzystywać będzie w projekcie  autentyczne źródła /muzea, ekspertów, wydarzenia kulturalne/.Oczekiwane rezultaty projektu to: cyfrowa i  drukowana broszura turystyczna z mapami, prezentacja, quizy (online i offline), cyfrowy słownik zdjęć, prace artystyczne uczniów, gra planszowa, wystawa dzieł sztuki i artefaktów, koncert muzyki i tańców ludowych, tworzenie kapsuły czasu. Uczniowie będą poszerzać swoją wiedzę na temat historii własnej i części Europy oraz doskonalić znajomość języków obcych. Językiem projektu jest język angielski.

W ramach realizacji pierwszego zadania projektowego uczniowie klasy 7a uczestniczyli w warsztatach w lęborskim muzeum. Uczniowie przygotowują się również do konkursu na logo naszego projektu.

Opiekunami projektu są nauczyciele: Katarzyna Wróblewska-Kurzydło, Izabela Lipowska, Anna Zdończyk - Knura.

Międzynarodowy projekt eTwinning grafika