Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Chwała Bohaterom!

Utworzono: 01-03-2016

Po raz kolejny obchodzimy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Święto to upamiętnia tych, którzy po II wonie światowej nie złożyli broni, ale dalej prowadzili walkę z sowieckim okupantem. Nasza szkoła każdego roku upamiętnia tych zapomnianych często  bohaterów historii.

Okazją do uczczenia walczących Polaków są uroczystości zorganizowane w mieście Lęborku. Nowe rondo przy ul. Krzywoustego otrzymało imię Danuty Siedzikówny ,,Inki”- sanitariuszki V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Przeszła do historii jako ,,Wyklęta Bohaterka”. W grypsie z więzienia przesłanym siostrom napisała ,, Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Została zabita strzałem w głowę. Umierając wykrzyczała jeszcze ,,Niech żyje Polska!”.

Te i inne ciekawe wątki z życia Inki przedstawiła w swoim wykładzie p. Luzia Łaniewska- autorka książki ,,Szukając Inki” oraz autorka wystawy ,,Żołnierzom Wyklętym …” p. Agnieszka Marszk. W auli I Liceum Ogólnokształcącego naszą społeczność szkolną reprezentowali uczniowie klasy III b.

Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Chwała Bohaterom! grafika