Polska Szkoła Inżynierii Kosmicznej – zajęcia konstruowania

Utworzono: 29-04-2016

26 kwietnia w progi naszej szkoły wstąpili wyjatkowi, kosmiczni goście. Pan  dr Marcin Stolarski, wraz z żoną Anną oraz towarzyszącymi: Grzegorzem Woźniakiem i Romanem Wawrzaszkiem , postawili przed uczniami klas IIIc i IIc nie lada wyzwanie.

Budowa i zastosowanie satelit typu Qubesat nie stanowią już dla nikogo większej tajemnicy - nie wolno jednak zapominać o ich "mniejszych braciach", rakietach typu Cansat. Mają one zastosowanie zwłaszcza edukacyjne. To właśnie poznanie tajników ich tworzenia oraz specyfikacji stanowiło ogólny temat prezentacji i późniejszych zadań praktycznych. Dwie drużyny, po uprzednim zaopatrzeniu się w odpowiednie materiały, miały za zadanie własnoręcznie zbudować i skalibrować swojego Cansata.
W drugiej części zajęć uczniowie zostali zapoznani ze środowiskiem programowania, w którym jest możliwa praca z poszczególnymi komponentami rakietowej puszki. Uczestnicy mogli zajrzeć w kod źródłowy zamontowanych wcześniej układów.

Z całą pewnością wiedza ta przyda im się w niedalekiej przyszłości, gdyż przed uczniami naszej szkoły zostało postawione jeszcze większe wyzwanie: podczas przyszłej misji stratosferycznej, na podstawie danych dostarczonych przez indywidualnie zaprogramowane Cansaty, poszczególne grupy będą musiały wyznaczyć tor lotu balonu stratosferycznego. Wyniki swojej pracy przedstawią na specjalnej konferencji, gdzie skonfrontują się z innymi uczestnikami opisanego zadania.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia naszym młodym inżynierom!

Polska Szkoła Inżynierii Kosmicznej – zajęcia konstruowania grafika