Polsko – niemiecka  wymiana młodzieży

Utworzono: 24-10-2022

W dniach 17-22.10.2022r.  kolejna grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Lęborku  wzięła udział  razem z młodzieżą z Niemiec, z Hansagymnasium ze Stralsundu, w tygodniowej polsko – niemieckiej wymianie młodzieży  pt. „Gdańsk i Stralsund – wspólna historia”. Tym razem do Gdańska przyjechali uczniowie klasy 9c z Hansagymnasium. Uczestnicy projektu mieszkali w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku, gdzie odbywały się zajęcia w polsko - niemieckich grupach. Różnorodne warsztaty miały na celu przybliżyć polskiej i niemieckiej młodzieży jaki wpływ miała „Solidarność” na wydarzenia w Polsce, Niemczech i całej Europie. Podczas jednego z nich uczniowie obejrzeli film „Von Solidarność zur Freiheit - Od Solidarności do wolności”. Uczniowie zwiedzili  Europejskie Centrum Solidarności i mieli zaszczyt spotkać się i porozmawiać z  byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Młodzież zwiedziła również  Muzeum II Wojny Światowej i  Muzeum Narodowe oraz podziwiała piękny Gdańsk z  wieży widokowej Bazyliki Mariackiej. Spotkanie uczniów z Lęborka i ze Stralsundu to również świetna okazja do konwersacji w języku niemieckim i angielskim, zawieranie nowych znajomości oraz wspaniała zabawa łącząca uczniów z Niemiec i Polski. Każdy dzień pobytu to tańce,  rozgrzewki językowe i gry integracyjne. W polsko-niemieckich grupach odkrywaliśmy  zabytki pięknego, jesiennego Gdańska i wybraliśmy się na wycieczkę do Sopotu. Bawiliśmy się również na kręgielni i  wspólnych zakupach w centrum handlowym Forum. Była to jedna z najbardziej roztańczonych polsko-niemieckich grup.

Bardzo dziękujemy pracownikom i organizatorom Domu Pojednania i Spotkań  w Gdańsku: dyrektorowi o. Piotrowi Pliszka, o. Bartkowi, Kubie, Patrycji i wszystkim którzy zorganizowali nasze polsko – niemieckie spotkanie.

Katarzyna Wróblewska-Kurzydło

Polsko – niemiecka  wymiana młodzieży    grafika