Polsko – niemiecka wymiana młodzieży w Szkole Podstawowej nr 1 w Lęborku

Utworzono: 25-09-2017

W dniach 18.09.- 23.09.2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z Lęborka uczestniczyli razem z młodzieżą z Niemiec, z Hansa-Gymnasium ze Stralsundu w tygodniowej, polsko- niemieckiej wymianie pt. „Es begann in Danzig...”

Uczestnicy projektu mieszkali w Domu Pojednania i Spotkań  w Gdańsku. Tam odbywały się  zajęcia w polsko-niemieckich grupach. Warsztaty miały na celu przybliżyć polskiej i niemieckiej młodzieży jaki wpływ miała „Solidarność” na wydarzenia nie tylko w Polsce i  Niemczech, ale  i w całej Europie.  Podczas warsztatów uczniowie obejrzeli film pt.: „Von Solidarność zur Freiheit ” - „Od Solidarności do wolności”, a następnie tworzyli plakaty pt: „Mein Europa”. Była to  doskonała okazja do refleksji nad wydarzeniami, które mają miejsce we współczesnej Europie oraz jak Europę wyobrażają sobie młodzi ludzie w przyszłości.

Podczas pobytu w Gdańsku zwiedziliśmy  wspólnie Europejskie Centrum Solidarności. Spotkanie w Gdańsku uczniów z Lęborka i ze Stralsundu to również świetna okazja do konwersacji w języku niemieckim i angielskim, zawieranie nowych znajomości oraz wspaniała zabawa łącząca uczniów z Niemiec i Polski.

Każdy dzień pobytu od poniedziałku do piątku rozpoczynaliśmy rozgrzewką językową. W  polsko-niemieckich grupach zwiedzaliśmy Gdańsk. Byliśmy również na kręgielni. Wybraliśmy się także do Sopotu oraz do Galerii Bałtyckiej. Młodzież z Polski i Niemiec  brała również udział w kursie pierwszej pomocy.

W piątek uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 1 zaprosili swoich kolegów ze Stralsundu do Lęborka. Tutaj zaproponowaliśmy naszym niemieckim partnerom spacer po mieście. Uczniowie zostali powitani w Urzędzie Miasta Lęborka przez Wiceburmistrza  -  Mariana Kurzydło. Następnie zaprosiliśmy  uczniów  z Niemiec do naszej szkoły. Tutaj  uczestników polsko - niemieckiej wymiany  powitała dyrektor Grażyna Ruszkowska. Uczniowie z Niemiec zwiedzili naszą szkołę. Zakończeniem tygodniowego spotkania była  wspólna dyskoteka . W sobotę pożegnaliśmy gości z Niemiec na dworcu w Lęborku. Pojawiły się łzy… Otrzymaliśmy już zaproszenie od naszych kolegów z Niemiec, aby w czerwcu  odwiedzić ich w Stralsundzie.

Opiekunami uczniów z Lęborka i ze Stralsundu byli nauczyciele pani Katarzyna Kurzydło – koordynator i pani Lucyna Racis (Szkoła Podstawowa nr 1 Lębork), pan Volker Freiberg oraz pani Kathrin Bucholtz (Hansa - Gymnasium Stralsund). Dziękujemy serdecznie pani Joannie Nowickiej-Młyńskiej za pomoc w przygotowaniu polsko - niemieckiej dyskoteki oraz panu Wiceburmistrzowi  Marianowi Kurzydło za miłe powitanie uczniów z Niemiec w Urzędzie Miasta.

Katarzyna Wróblewska-Kurzydło

Polsko – niemiecka wymiana młodzieży  w Szkole Podstawowej nr 1 w Lęborku grafika