Polsko – niemiecka wymiana młodzieży

Utworzono: 20-09-2022

W dniach 11-16.09.2022r.  uczniowie naszej szkoły  wzięli udział  razem z młodzieżą z Niemiec, z Hansagymnasium ze Stralsundu, w tygodniowej polsko – niemieckiej wymianie młodzieży   pt. „Gdańsk i Stralsund – wspólna historia”. Uczestnicy projektu mieszkali w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku, gdzie odbywały się zajęcia w polsko - niemieckich grupach. Różnorodne warsztaty miały na celu przybliżyć polskiej i niemieckiej młodzieży jaki wpływ miała „Solidarność” na wydarzenia nie tylko w Polsce, Niemczech ale i całej Europie. Podczas jednego z nich uczniowie obejrzeli film pt.: „Von Solidarność zur Freiheit - Od Solidarności do wolności”. Była to doskonała okazja do refleksji nad wydarzeniami, które miały i mają miejsce we współczesnej Europie.

Podczas pobytu w Gdańsku zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Bursztynu, Muzeum Narodowe, Centrum Herdera oraz wspinaliśmy się na wieżę widokową Bazyliki Mariackiej. Spotkanie  uczniów z Lęborka i ze Stralsundu to również świetna okazja do konwersacji w języku niemieckim i angielskim, zawieranie nowych znajomości oraz wspaniała zabawa łącząca uczniów z Niemiec i Polski. Każdy dzień pobytu rozpoczynaliśmy rozgrzewką językową i grami integracyjnymi. W polsko-niemieckich grupach zwiedzaliśmy Gdańsk i Sopot, odkrywaliśmy najciekawsze zabytki pięknego Gdańska. Uczniowie uczestniczyli też w warsztatach pierwszej pomocy. W poniedziałek bawiliśmy się również na kręgielni i  wspólnych zakupach w centrum handlowym Forum.

Bardzo dziękujemy pracownikom i organizatorom Domu Pojednania i Spotkań  w Gdańsku: o. Piotrowi Pliszka, o. Bartkowi, Kubie, Patrycji i wszystkim którzy zorganizowali nasze polsko – niemieckie spotkanie.

Katarzyna Wróblewska-Kurzydło

Polsko – niemiecka wymiana młodzieży grafika