"Powiedzmy STOP szkolnej agresji"

Utworzono: 23-03-2018
     W marcu wystartowała najnowsza kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka „Powiedzmy STOP szkolnej agresji”.Celem akcji jest nagłośnienie problemu przemocy rówieśniczej oraz zmiana postaw młodzieży, a tym samym obniżenie poziomu agresji w szkole.

Przemoc rówieśnicza dotyczy wszystkich. Praprzyczyną przemocy rówieśniczej jest przemoc, jakiej dziecko doświadczyło wcześniej. Dzieci uczą się obserwując nas, dorosłych. Zachowania agresywne w szkole względem rówieśników mogą być odzwierciedleniem sytuacji, z jakimi dziecko styka się poza szkołą. Czasem może to być próba odreagowania trudnej sytuacji domowej. Dlatego kluczowym jest obserwacja, rozmowa, empatia, gotowość do działania, pomocy. – mówi Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Świadkowie są kluczowymi osobami w powstrzymywaniu zjawiska przemocy, ponieważ to oni w największym stopniu mogą wpłynąć na zmianę sytuacji. A na przemoc należy reagować zawsze, reagować stanowczo! Nie bądźmy więc bierni, reagujmy!

Tym razem apel kieruję wprost do młodych. – apeluje RPD.

Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, jak wiele zależy od nich i ich reakcji na przemoc, która przytrafia się im lub ich rówieśnikom - że swoją postawą mogą powiedzieć „STOP przemocy"!. To, jak postąpią w zetknięciu z agresywnymi zachowaniami, ma ogromne znaczenie dla przeciwdziałania takim negatywnym zjawiskom.

Zachęcamy rodziców do rozmowy ze swoimi dziećmi na temat sytuacji szkolnych. Brak naszej wiedzy na ten temat, skutkuje często brakiem reakcji ze strony dorosłych. Od wielu lat nasza szkoła stara się realizować działania, aby zmniejszać zjawisko przemocy. Wciąż jednak spotykamy się z opinią, że świadek, który mówi jest konfidentem. Zależy nam na przełamaniu tego mitu. Jesteśmy przekonani, że z pomocą rodziców i odpowiedzialnych nastolatków w naszej szkole najwyższą wartością będzie szacunek.

Więcej o kampanii Rzecznika Praw Dziecka

Zachęcam także do zapoznania się ze spotem promującym kampanię.

"Powiedzmy STOP szkolnej agresji" grafika