Ruch, magnetyzm i geometria

Utworzono: 22-03-2016

Uczniowie klas I, II i III realizujący innowację programową „ Wyobraźnia ważniejsza od wiedzy ” po raz kolejny spotkali się z prof. dr. hab. Bogusławem Pranszke z Akademii Morskiej w Gdyni i dr  Barbarą Wolnik z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Pierwsze ze spotkań odbyło się 15 marca. Podzielone było na trzy dwugodzinne bloki. W pierwszym klasa Id  zajmowała się szybkością średnią, jej zastosowaniem praktycznym i teoretycznym oraz rozwiązywała problemy nieobliczeniowe.

W drugiej części uczniowie klas IIc  i IIIc toczyli kolejną nierówną walkę z elektromagnetyzmem. Ten jeden z najtrudniejszych działów fizyki stanowi dla większości z nich poważny problem. Wymaga on dużej sprawności w posługiwaniu się wiadomościami z elektryczności i magnetyzmu. Ale jak mówią uczniowie: „trening czyni mistrza”.

Wykład popularnonaukowy poświęcony był również elektromagnetyzmowi, jego znaczeniu dla życia na ziemi oraz zdobywaniu informacji o Wszechświecie.

21 marca zajęcia prowadziła dr. Barbara Wolnik. Dwa trzygodzinne bloki w całości poświęcone były geometrii i jej podstawowym twierdzeniom i aksjomatom.

Pierwsza część przeznaczona była dla uczniów klasy pierwszej i dotyczyła niezbędnych do dalszej pracy twierdzeń o podobieństwie, przystawaniu  figur. Uczniowie rozwiązywali także zadania wymagające zastosowania poznanej teorii.

W drugiej części uczniowie klas II i III rozwiązywali zadania, poznawali zależności, dzięki którym w prosty sposób można rozwiązywać pozornie skomplikowane problemy z zakresu geometrii.

Ruch, magnetyzm i geometria grafika