Rzuć palenie razem z nami

Utworzono: 23-11-2016

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że palenie papierosów jest obarczone kosztami zdrowotnymi i społecznymi. Za szkodliwość palenia papierosów  odpowiedzialne są przede wszystkim chorobotwórcze substancje zawarte w dymie papierosowym.

Skala problemu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że przez skutki palenia tytoniu rocznie umiera aż 5 milionów osób z całego świata; w wyniku palenia biernego (ekspozycji osób niepalących na dym tytoniowy) życie traci kolejne 600 000 osób. Badania wykazują, że konsekwencje zarówno czynnego, jak i biernego palenia są w perspektywie długoterminowej jednakowe dla obu grup.

Skutki palenia papierosów

Oczywistymi, bo natychmiastowymi skutkami palenia tytoniu i przebywania w zadymionych pomieszczeniach są: mdłości, podrażnienie oczu oraz układu oddechowego (w tym reakcja alergiczna, kaszel, chrypka) i przesiąkanie dymem tytoniowym (włosów, ubrań, mebli).

U palaczy przedwcześnie rozpoczyna się proces starzenia się skóry, który objawia się m.in. szarzeniem cery i wczesnym powstawaniem zmarszczek. Skóra na dłoniach, paznokcie i zęby narażone są na nieestetyczne przebarwienia.

W ramach działań prozdrowotnych, na lekcjach biologii uczniowie omawiali zagadnienie palenia tytoniu, oglądali prezentacje multimedialne a następnie wykonali  prace plastycznie.

Rzuć palenie razem z nami grafika