Siła człowieka tkwi w jego sercu

Utworzono: 08-04-2016

W dniu 7 kwietnia 2016r. w ramach realizowanego od września projektu „Bezpieczna Szkoła  -  Bezpieczny Uczeń” zorganizowana została w naszej szkole akcja pod hasłem „Siła człowieka tkwi w jego sercu” .

Nauczyciele,  już od ubiegłego roku, kiedy realizowany był projekt „Szkoła równego traktowania” postawili sobie za cel uwrażliwiane społeczności szkolnej na inność drugiego człowieka. Przeciwstawiamy się przemocy, dyskryminacji i mowie nienawiści. Pragniemy, aby w naszej szkole każdy traktowany był z należytą godnością i szacunkiem. Jednakże wśród nas żyją także ludzie, których inność widać. Niepełnosprawni. Naszym marzeniem jest to, aby wszyscy rozumieli, że osób niepełnosprawnych nie należy się bać, że są oni takimi samymi ludźmi jak my. Mają marzenia, emocje, plany na życie, kochają i nienawidzą…

Czwartkowa akcja rozpoczęła się występem uczniów oraz nauczycieli ze  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lęborku. Nasi goście zaprezentowali przedstawienie pt. „Kopciuszek”. Spektakl bardzo podobał się publiczności, która nagrodziła występ gromkimi brawami.

Pracownicy tejże placówki przygotowali również stanowisko, na którym zaprezentowali swoje pomoce dydaktyczne, by uzmysłowić  ile trudności może sprawić nauka nawet tak prostych czynności, jak chociażby  wiązanie butów. Również uczniowie tej placówki byli tego dnia  naszymi gośćmi.

Na sali gimnastycznej przygotowane zostały stanowiska na których gimnazjaliści mogli na własnej skórze doświadczyć, tego, co na co dzień przeżywają ludzie poruszający się na wózku lub posługujący się białą laską. Okazało się, że pozornie proste czynności nie są takie łatwe, gdy trzeba je wykonać z zawiązanymi oczami lub używając jedynie zmysłu dotyku. Uczniowie poznali alfabet Braille’a, a każdy z nich mógł napisać swoje imię (lub inne słowo) na specjalnej maszynie do pisania.

W sali 08  przygotowana została Strefy Ciszy. Tutaj  nauczyciele oraz uczniowie z Ośrodka Szkolno -Wychowawczego  nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie zaprezentowali podstawowe słowa języka migowego i przybliżyli nam  świat osób mających problemy ze słuchem.

Do naszego gimnazjum zaproszeni zostali również paraolimpijczycy oraz pracownicy  ze Stowarzyszenia Rehabilitacyjno-Sportowego „Szansa-Start Gdańsk”. Nasi goście odpowiadali na pytania przygotowane przez młodzież, później zaś można było uczestniczyć w sportowej rywalizacji -  zagrać w tenisa stołowego lub wspólnie poćwiczyć podnoszenie ciężarów.

Mamy nadzieję, że miniony czwartek będzie dla nas wszystkich prawdziwą lekcją życia. Spotkaliśmy niepełnosprawnych sportowców, którzy każdego dnia wchodzą na szczyt własnych możliwości a także uczniów, którzy pomimo swojej niepełnosprawności cieszą się każdym dniem i starają się go wykorzystać w pełni. Nam - pełnosprawnym często brakuje motywacji do działania, nie dostrzegamy  drobnych, życiowych spraw, uśmiechu drugiej osoby… A przecież czasem wystarczy zatrzymać się na chwilę i dostrzec to, co tak naprawdę jest najważniejsze w życiu.

Dziękujemy koordynatorkom projektu - p. N.Zarańskiej i p. J. Nowickiej-Młyńskiej za zorganizowanie tej wyjątkowej akcji.

Siła człowieka tkwi w jego sercu grafika