Supernowe

Utworzono: 19-11-2016

To one były tematem zajęć, które 18 listopada  prof.AM dr hab. Bogusław Pranszke prowadził dla uczniów grup matematyczno – fizycznych z klas IIIc i IId.

Wykład wprowadzający dotyczył powstawania supernowych i ich znaczenia dla ewolucji wszechświata. Prowadzący przedstawił współczesne poglądy na drogi prowadzące do powstawania supernowych, rolę w rozprzestrzenianiu się w kosmosie pierwiastków cięższych niż tlen oraz wpływ na powstawanie nowych gwiazd. Wyrzucanie przez supernowe w przestrzeń międzygwiezdną pierwiastków ciężkich zdeterminowało m.in. skład chemiczny mgławicy słonecznej, z której 4,5 miliarda lat temu powstał Układ Słoneczny, a następnie życie na Ziemi w takiej postaci, jaką obecnie znamy.

Kolejne cztery godziny zajęć poświęcone były rozwiązywaniu zadań związanych z tematem wykładu. Uczniowie w praktyce wykorzystywali nowe pojęcia i wielkości fizyczne obliczając odległości do gwiazd, czas ich życia, ilość produkowanej energii, rozmiary wszechświata.

Supernowe grafika