Święto Patrona Szkoły

Utworzono: 29-04-2021

Od najmłodszych lat uczymy się w szkole słów ,,Mazurka Dąbrowskiego". Wywołuje on zawsze nasze wzruszenie, a nawet łezkę w oku, gdy śpiewamy go przy okazji ważnych uroczystości patriotycznych czy sportowych. Mamy wielki zaszczyt uczyć się w szkole, która związana jest z naszym hymnem państwowym. Autorem słów polskiego hymnu narodowego jest Józef Wybicki- patron naszej szkoły. Końcówka kwietnia to czas, kiedy szczególnie pochylamy się nad ta postacią ze względu na przypadające Święto Patrona Szkoły.

Warto przypomnieć, że słowa tej pieśni powstały , gdy Polska zniknęła z mapy Europy po III rozbiorze Polski. Nadzieje na odzyskanie niepodległości Polacy skierowali w stronę Napoleona Bonapartego. Ten francuski generał stał na czele armii, która toczyła zwycięskie zmagania z Austrią, Prusami i Rosją. W 1797 roku w północnych Włoszech przy boku armii francuskiej powstały Legiony Polskie pod dowództwem generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Tam również narodziła się pieśń, która bardzo szybko zyskała popularność wśród legionowych żołnierzy, dotarła również na tereny wszystkich trzech zaborów.

Obejrzyj prezentację poświęconą Józefowi Wybickiemu.

Święto Patrona Szkoły grafika