Tam, „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią…”

Utworzono: 12-09-2016

W minioną sobotę, 10 września, Muzeum w Lęborku udostępniło swoje zbiory w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Stało się do doskonałą okazją dla uczniów  klasy Ib, którzy wraz z wychowawcą oraz nauczycielem wspomagającym udali się na tę ciekawą wystawę. Zaprezentowane zbiory  dotyczyły zagadnień związanych z miejscami kultu znajdującymi się na naszym terenie (od pradziejów po czasy współczesne).

Po wystawie oprowadziła gimnazjalistów pani Agnieszka Mazur - adiunkt muzealny archeologii. Udzieliła im wielu cennych informacji dotyczących starożytnego pochówku.

Ekspozycja materiałów archeologicznych mieści sie na II piętrze i jest zatytułowana '"Odkrywanie przeszłości". Składa sie z przedmiotów codziennego użytku takich jak: gliniane naczynia, kamienne narzędzia i krzemienne, ozdoby, części stroju, przybory toaletowe oraz popielnice gliniane przeznaczone do składania przepalonych na stosie ludzkich szczątków. Przedmioty te wytwarzane były przez ludność zamieszkującą w pradziejach ziemie - Słupską i Lęborską.

Uczniowie rozmawiali też z  archeologiem, który zaprezentował  amulet  w postaci naszyjnika. Wizytę w muzeum zakończył multimedialny film na temat Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła.

Po wizycie w muzeum uczniowie wraz z wychowawcami udali się  na lody. Czas spędzony w cukierni stał się doskonałą okazją do integracji zespołu klasowego. Wspólne wyjścia z pewnością pozwolą uczniom lepiej się poznać.

Tam, „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią…” grafika