Urodziny szkoły

Utworzono: 18-10-2023

Pod takim hasłem 17 października w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 zgromadzili się zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele. Okazją do świętowania stała się mijająca w tym roku rocznica nadania szkole imienia Józefa Wybickiego oraz sztandaru. Podczas tego wydarzenia 50 lat temu po raz pierwszy publicznie został odśpiewany hymn szkoły, który od wielu pokoleń pozostaje w  pierwotnej wersji. Słowa: ,,Wybicki syn naszej ziemi, uczył jak Polskę miłować, jak o nią walczyć jak dla niej w ofiarnej pracy przodować..” znane są każdemu, kto przekroczył progi szkoły.

Mieliśmy dziś wyjątkowy zaszczyt gościć w murach naszej szkoły p. Huberta Szczypiorskiego, który jest autorem muzyki do napisanego przez nauczycielki tej szkoły utworu. Mogliśmy wysłuchać relacji naszego gościa o tym, jak ważne było  stworzenie szkolnego hymnu, utworu, który jednoczył  brać szkolną i budował jej tożsamość. Ciekawy wywiad przeprowadziły z naszym gościem uczennice klasy piątej.

Dowiedzieliśmy się, że inspiracją do działań pana Szczypiorskiego stał się ówczesny dyrektor szkoły p. Henryk Marzec. Ogrom wzruszeń towarzyszył panu dyrektorowi, który również uczestniczył w naszym wydarzeniu edukacyjnym. To właśnie jego rola została podkreślona jako dominująca przy nadaniu szkole imienia, sztandaru i hymnu. Atmosfera wzruszenia udzielała się także nauczycielom, którzy są absolwentami szkoły, a dziś w jej murach uczą kolejne pokolenia młodzieży. Było to prawdziwe spotkanie z historią, z ludźmi, o których możemy przeczytać w zachowanych  kronikach szkoły.

Wydarzenie poprowadziła p. Małgorzata Poziemska. Przypomniała, jaką rolę odgrywały w historii pieśni hymniczne zaprezentowane podczas spotkania przez chór utworzony na okoliczność uroczystości. Wzruszenie wywołało odśpiewanie hymnu szkoły pod kierunkiem autora muzyki przez wszystkich uczniów szkoły. Emocje towarzyszyły też najmłodszym uczniom z klasy III b, którzy pod kierunkiem p. Anny Zdończyk - Knury przygotowali okolicznościowe wiersze i taniec do utworu ,,Płynie Wisła, płynie…”

Dziękujemy za obecność pani wiceburmistrz Teresie Ossowskiej-Szarej oraz Sekretarzowi Miasta, panu Marianowi Kurzydło. Cieszymy się, że  wzruszenie udzieliło się także zaproszonym gościom. Ich ciepłe słowa skierowane do nas uświetniły naszą uroczystość.

Urodziny to wspólne świętowanie. Rodzice naszych uczniów dostarczyli upieczone ciasta, za które dziękujemy. Uświetniły spotkania w klasach po zakończonej uroczystości.

Wydarzenie edukacyjne przygotował blok nauczycieli przedmiotów humanistycznych, za pomoc w dekoracji dziękujemy p. Dorocie Przychoda-Bonemberg, zaś za oprawę muzyczną wydarzenia - panu Michałowi Szczypiorskiemu.

Urodziny szkoły grafika