Wiwat Maj, 3 Maj!

Utworzono: 29-04-2016

W czwartek, 28 kwietnia uczciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji  3 Maja. Podczas uroczystego apelu przed społecznością szkolną wystąpiła grupa  uczniów, która zaprezentowała program artystyczny upamiętniający ważne wydarzenia.

Dla wszystkich Polaków majowe święto jest dniem szczególnym. Dzień 3 Maja ustanowiono Świętem Narodowym w dowód pamięci o naszych przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Konstytucja była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku była wynikiem dążeń  do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczypospolitej po I rozbiorze, ustalając podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.

Wyjątkowe święto potrzebuje więc wyjątkowej oprawy. W programie artystycznym znalazły się wiersze polskich poetów, zespół „Witamina M’ – pod kierunkiem p. A. Łakockiego zadbał o stronę muzyczną. Całości dopełniła dekoracja przygotowana przez uczennice klasy Ib pod czujnym okiem p. D. Przychoda-Bonemberg na zajęciach koła plastycznego.

W ostatnim tygodniu kwietnia nasze gimnazjum obchodzi też Święto Patrona Szkoły. Nie mogło więc zabraknąć akcentu upamiętniającego autora słów polskiego hymnu narodowego. Pierwszoklasiści przygotowali na mini-wystawę utwory poetyckie autorstwa Józefa Wybickiego, zaś uczniowie klas drugich stworzyli piękne portrety.

Uroczysta akademia przygotowana została pod kierunkiem nauczycieli zespołu matematyczno-przyrodniczego.

Wiwat Maj, 3 Maj! grafika