Wizyta młodzieży z Kaliningradu w Lęborku

Utworzono: 01-03-2018

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Miast i Gmin Zamków Krzyżackich w dniach od 27.02.-01.03 2018, na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Lęborku gościła  16 -osobowa grupa młodzieży z Kaliningradu. Celem wizyty była integracja młodzieży, wymiana doświadczeń w dziedzinie kultury oraz poznanie języka. Uczniowie mogli komunikować się w języku polskim, rosyjskim i angielskim.

Program ich pobytu był szczelnie wypełniony. Pierwszego dnia w szkole gości przywitała Pani Dyrektor Grażyna Ruszkowska. Prezentację o naszej placówce przedstawił Łukasz Romaniuk (II a), a nasza młodzież przygotowała poczęstunek  dla kaliningradzkich gości. Następnie uczniowie z Rosji mogli obejrzeć naszą szkołę. Świetnymi przewodniczkami okazały się Emiliya i Vladyslava Negrya.

Uczniowie z Kaliningradu zobaczyli sale lekcyjne, bibliotekę i salę projektową. Dalsza cześć spotkania przygotowana przez p. Joannę Nowicką –Młyńską została zaplanowana na sali gimnastycznej. Wzorowo na początek zaprezentowało się TEMPO- zespół tańca nowoczesnego. W zabawach integracyjnych wsparcie okazał również p. Adam Ugodowski. Uczniowie nie tylko mogli się bliżej poznać, ale również wziąć udział w mini zawodach sportowych. Na koniec uczniowie wspólnie zatańczyli Belgijkę. Jej nauki podjęła się p. Natalia Zarańska. Nasi goście przygotowali również dla nas niespodzianki. Zaopatrzeni w rekwizyty zaprezentowali przedstawienie, kulturowo zbliżone do naszego topienia Marzanny. Finałem przedstawienia był poczęstunek naleśnikami, które opiekunowie Kaliningradu sami przygotowali,korzystając z uprzejmości naszych Pań kucharek.

Drugi dzień pobytu rozpoczęliśmy od wizyty w lęborskiej fabryce frytek Farm Frites Poland. Uczniowie zwiedzili linię produkcyjną, a nasi gospodarze przygotowali dla uczestników ,,frytkowy” poczęstunek. Następnie odwiedziliśmy lęborski Ratusz, gdzie powitał nas Zastępca Burmistrza Pan Marian Kurzydło. Uczniowie otrzymali drobne upominki, a w klimat historii miejsca wprowadził młodzież pan Jan Kiśluk -lęborski przewodnik. Podczas spaceru po mieście uczniowie poznali historię Lęborka ciekawie opowiedzianą przez p. Janka. Nie zabrakło wizyty w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła oraz lęborskim muzeum. Naszym tłumaczem podczas wycieczki po mieście była,pochodząca z Ukrainy,mama naszej uczennicy. Dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum obejrzeliśmy film o średniowiecznym mieście Lęborku. Uczestnicy dostrzegli, że historia obu miast Kaliningradu i Lęborka ma swoje podobieństwa. Ostatnim akordem drugiego dnia był koncert zespołu Silent Scream w Młodzieżowym Domu Kultury.Wokalistka zespołu Klaudia Juchniewicz zachwyciła nas wszystkich pięknym wokalem, a niektórych nawet porwała do tańca. Grupa z Kaliningradu również zaprezentowała swój marynarski taniec, gdyż uczy się w szkole nawigatorów. Ostatnim akcentem było wspólne odśpiewanie w języku polskim popularnej przyśpiewki ,,Szła dzieweczka do laseczka”.

Trzeci dzień pobytu to już odpoczynek i rekreacja. Po wczesnym śniadaniu uczniowie odwiedzili AQUA PARK w Rumi. Po trzygodzinnym pobycie w parku wodnym  udali się do Kaliningradu.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji pobytu:

• Burmistrzowi Miasta Lęborka
  • fabryce Farm Frites Poland
  • dyrektor Muzeum w Lęborku- Marioli Pruskiej
  • dyrektor MDK- Teresie Szczepańskiej
  • przewodnikowi po Lęborku- Janowi Kiśluk
  • kierownikowi MOPS w Lęborku- Elżbiecie Michalskiej
  • nauczycielom: p. Annie Zdończyk, p. Katarzynie Waśko, p. Adamowi Ugodowskiemu, p.Natalii Zarańskiej, którzy wsparli nas w swoich działaniach.

Największe podziękowania kierujemy jednak do naszej młodzieży, która nie tylko organizacyjnie wypadła świetnie,ale wykazała się wielką życzliwością i empatią wobec naszych gości.

Marzena Kurzydło

Joanna Nowicka- Młyńska