Z językiem przez świat...

Utworzono: 14-06-2017

W roku szkolnym 2016/2017 zainteresowani uczniowie  klasy IIb, o profilu językowym, mieli możliwość sprawdzenia hasła: POWIEDZ TO PO ANGIELSKU, POTRAFISZ! /SAY IT IN ENGLISH, YOU CAN! Nasza idea to wyrażanie naszych opinii w języku angielskim podczas spotkań „Z językiem przez świat”

W mijającym roku szkolnym promowaliśmy czytanie. 26 września w dniu języków -   European Day of Languages, czytaliśmy fragmenty prozy w języku angielskim i polecaliśmy ulubione książki. Okazało się, że czytanie to nadal przyjemność dla wielu nastolatków. Pod koniec maja czytaliśmy wiersze, które lubimy i próbowaliśmy przekazać dlaczego są dla nas piękne. Pojawiły się różnorodne pozycje np. Tuwim, Szymborska, John Keats, czy Sara Teasdale.

26 listopada poznaliśmy genezę i sposób świętowania Święta Dziękczynienia w USA, aby nie kojarzyć tego bardzo amerykańskiego i rodzinnego święta tylko z indykiem na stole.

13 grudnia przeprowadziliśmy dyskusję na temat spędzania Świąt Bożego Narodzenia poza miejscem zamieszkania… i okazało się, że jesteśmy bardzo przywiązani do polskich tradycji i rodzinnego ciepła.

11 lutego przedstawiliśmy sposoby świętowania Dnia Świętego Walentego w krajach anglojęzycznych i Polsce.  Zastanawialiśmy się, czy w XXI wieku to tylko święto komercyjne, czy ma ono nieco głębszy sens.

10 czerwca byliśmy w Parku Chrobrego, aby na łonie natury polecać nasze ulubione miejsca wyjazdów wakacyjnych. Okazało się, że chcielibyśmy poznać nie tylko Hiszpanię, Francję (Paryż), czy ukraiński Czarnobyl, nasze miasto i okolice były również polecane; pojawiły się też miejsca związane z zainteresowaniami, jak np. polski Przystanek  Woodstock w Kostrzynie nad Odrą.

Pomysł spotkań już od klasy I zakładał przestawienie się na język angielski, nie tylko podczas przygotowanych wystąpień. Wyobrażamy sobie, że nie rozumiemy języka polskiego i jakoś musimy sobie poradzić. I okazuje się, że to możliwe! We can speak in English!

Opiekunowie: Barbara Cieślak i Izabela Lipowska

Z językiem przez świat grafika