Z wizytą w Kaliningradzie

Utworzono: 27-10-2017

W dniach od 24-25 października uczniowie z oddziałów gimnazjalnych pod opieką pani M.Skórowskiej-Kurzydło  uczestniczyli w wyjeździe do Kaliningradu. Dla miłośników historii to nie lada gratka. Dzisiaj to stolica obwodu kaliningradzkiego, nadbałtyckiej eksklawy Federacji Rosyjskiej. Do udziału w wyjeździe zostaliśmy zaproszeni przez Stowarzyszenie Polskie Zamki Gotyckie z siedzibą w Olsztynie.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić dawny Królewiec założony w 1255 roku. W Bramie Frydlandzkiej wzięli udział w ,,żywej lekcji historii” .Mieli okazję obejrzeć film edukacyjny o dawnym wyglądzie miasta, odtworzony z widokówek, przymierzyć stroje z czasów średniowiecza oraz zwiedzić schron, w którym ludność chroniła się w czasie II wojny światowej. Uczniowie poszerzyli także swoją wiedzę o dawnych zamkach krzyżackich na tym obszarze. Nasz przewodnik pokazywał uczestnikom,co zostało z kart historii do dnia dzisiejszego. Miejscem, które odwiedziliśmy,  była też monumentalna katedra, dziś zamieniona na salę koncertową. W jej wnętrzu znajdują się także dwa  odrębne miejsca kultu dla prawosławnych i ewangelików.

Integracji z tamtejszą młodzieżą miała służyć wizyta w szkole, która stanowi odpowiednik naszego technikum. Kształci ona w specjalnościach przygotowujących do pracy na morzu. W większości w szkole kształcą się chłopcy, a dziewczęta stanowią ok. 30 %. Wrażenie na naszych uczniach wywarły mundury marynarskie, w których uczniowie przychodzą do szkoły oraz symulator wykorzystywany do kształcenia przyszłych nawigatorów.

Zdziwienie uczniów wywołało także przejście graniczne inne niż w krajach Unii Europejskiej.

Serdecznie dziękujemy Pani Izabeli Narożniak za organizację wyjazdu, starania o wizy oraz przygotowanie planu naszego pobytu.

Z  wizytą w Kaliningradzie grafika