Za mundurem panny sznurem ... – z wizytą u strażaków

Utworzono: 18-11-2016

W ramach projektu ,, Otwarta firma”  kl. III d wraz z wychowawczynią p. Aleksandrą Dudojć odwiedziła Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z drogą zawodową, obowiązkami i pracą strażaków oraz kształtowanie właściwych postaw i reakcji w obliczu zagrożenia pożarowego.

Gimnazjaliści mogli się zapoznać ze sprzętem oraz metodami używanymi w czasie gaszenia pożarów i ratowania ludzi z wypadków. Duże wrażenie wywarł na nich ogromny, nowoczesny wóz strażacki. Nie byle jaką atrakcją była możliwość wejścia do  tego czerwonego pojazdu, a dla chętnych przymierzenie stroju, w którym strażacy wyjeżdżają na akcję. Wycieczka wzbudziła duże zainteresowanie, uświadomiła uczniom, jak trudna i odpowiedzialna, a zarazem ciekawa jest praca  w tym zawodzie. Gimnazjaliści dowiedzieli się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale mają także inne obowiązki, takie jak: pomoc i ratowanie ludzi w czasie powodzi, w wypadkach drogowych, likwidowanie gniazd os i szerszeni.  Usłyszeli,  jak wygląda przyjmowanie zgłoszeń oraz wyjazd na akcję ratowniczą. Przypomnieli sobie i utrwalili numery alarmowe: 998 i 112. Pod koniec spotkania dowiedzieli się, jak wygląda ścieżka do kariery strażaka oraz jakie należy spełniać kryteria, żeby podjąć pracę w tym zawodzie. Obejrzeli pouczające i  skłaniające do refleksji filmy o zatruciu dwutlenkiem węgla .

Uczniowie III d w czasie wizyty  u strażaków przeżyli niezapomniane chwile, pełne wrażeń. Ta wyprawa z pewnością poszerzyła ich wiadomości na temat tego pięknego i cenionego na całym świecie zawodu.

Za mundurem panny sznurem  – z wizytą u strażaków grafika