Zajęcia na Uniwersytecie Morskim

Utworzono: 19-12-2018

18 grudnia uczniowie uczestniczący w programie „ Wyobraźnia ważniejsza od wiedzy ” spotkali się z prof. UM dr. hab. Bogusławem Pranszke. Czterogodzinne zajęcia składały się z wykładu i ćwiczeń laboratoryjnych.

Wykład poświęcony był rozmiarom wszechświata, sposobom mierzenia odległości międzygwiezdnych i międzygalaktycznych, stosowanym w tych pomiarach jednostkom miar, wielkościom planet i gwiazd oraz ich najbliższej przyszłości. Uczniowie dowiedzieli się z gwiazdy o jakiej masie powstanie czerwony karzeł, biały karzeł, jaka musi być masa gwiazdy, aby po jej śmierci powstała czarna dziura, co to jest gwiazda neutronowa i jaka przyszłość czeka Układ Słoneczny.

Ćwiczenia laboratoryjne przeprowadzano w dwuosobowych zespołach, które wyznaczały między innymi: wartość przyspieszenia ziemskiego, stałą siatki dyfrakcyjnej, ogniskową soczewki, czas rozładowania kondensatora.

Zajęcia na Uniwersytecie Morskim grafika