Zapal Światło Wolności w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Utworzono: 12-12-2021

W poniedziałek, 13 grudnia będziemy obchodzić w Polsce 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego . Władze komunistyczne zdecydowały się na ten krok, by zwalczyć opozycję skupioną wokół ruchu społecznego ,,Solidarność”. Na ulice większych miast wyprowadzono wojsko, a czołgi zastąpiły samochody. Półki sklepowe świeciły pustkami, żywność kupowano na specjalnie drukowane kartki. Wprowadzono także zakaz przemieszczania się  po kraju, co przed świętami Bożego Narodzenia rozdzieliło rodziny. Użyto ostrej amunicji do spacyfikowania protestujących. Zginęli ludzie, często niewinni, przypadkowi.

Prezydent RP Andrzej Duda zaapelował, by w dniu rocznicy tych wydarzeń na znak uczczenia wszystkich, którzy stali się ofiarami stanu wojennego, zapalić w oknie symboliczne Światło Wolności.

Okolicznościowa gazetka dla upamiętnienia tych wydarzeń została ustawiona w holu szkoły. Zachęcamy uczniów do zapoznania się z archiwalnymi materiałami IPN celem przybliżenia tego niełatwego czasu w historii.

Szczegóły inicjatywy prezydenta na stronie: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/13-grudnia-zapalmy-swiatlo-wolnosci,46239

Zapal Światło Wolności w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego grafika