Erasmus+

Od 01.09.2015 do 31.08.2017 jest  realizowany w naszej szkole  projekt „OTWIERAJĄC DRZWI DO EUROPY” w ramach programu ERASMUS +. Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Erasmus+ jest programem finansowanym przez Unię Europejską.

W ramach naszego projektu będziemy współpracowali ze szkołami z: Niemiec, Szwecji, Portugalii i Francji. Uczniowie będą brali udział w wyjazdach międzynarodowych, licznych konkursach i zadaniach, których realizację zakłada nasz program. Głównym celem naszego projektu jest nauka języka angielskiego i niemieckiego, współpraca szkół z lokalnymi przedsiębiorstwami, dzielenie się wiedzą na temat odwiedzanych państw, regionów i miejscowości, poznanie różnych kultur i zachowań oraz stworzenie przewodnika na temat zasad ubiegania się o pracę w różnych krajach europejskich. Podczas wyjazdów  międzynarodowych uczniowie będą odwiedzać rożne firmy, obserwując pracę i oczekiwania jakie przed współczesna młodzieżą stawia współczesna Europa. Pierwszy wyjazd uczniów i nauczycieli  odbędzie się już w listopadzie 2015 roku  i będzie to wyjazd do Niemiec, do Stralsundu. Właśnie w Stralsundzie nasz projekt zostanie oficjalnie otwarty.

Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w pierwszym konkursie na „logo” naszego projektu. Cztery najlepsze prace zostaną zgłoszone do konkursu międzynarodowego podczas spotkania w Niemczech. Drugi konkurs polega na zrobieniu ciekawych zdjęć Lęborka i okolic ukazujących charakterystykę naszego regionu. Na zdjęcia czekamy do 30 października - maksymalnie 10 zdjęć, w formie elektronicznej zanosimy do koordynatora projektu Erasmus+, pani Katarzyny Kurzydło. Czekają cenne nagrody.

Katarzyna Kurzydło ( koordynator projektu)

Izabela Lipowska  Joanna Nowicka-Młyńska

 

Regulaminy programu Erasmus+

https://www.facebook.com/groups/1669293549955242/


 

ERASMUS+ - program

TYTUŁ naszego projektu programu Erasmus+: „Opening Doors to Europe””

TERMIN: 01.09.2015- 31.08.2017

WYJAZDY UCZNIÓW : PO 6 UCZNIÓW DO NIEMIEC, FRANCJI, SZWECJI  I  PORTUGALII

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA  :

5 państw i 6 szkół: Polska, Niemcy, Francja, Szwecja, Portugalia - 2 szkoły

1.Niemcy:

Szkoła: Hansa-Gymnasium Hansestadt Stralsund

Miasta: Stralsund- nadbałtyckie miasto leży nad cieśniną Stelasund i ma połączenie drogowe i kolejowe z największą wyspą Niemiec- Rugią; powierzchnia - 39, ludność- 58 tys

 

Hansa-Gymnasium Hansestadt Stralsund

 

Stralsund, Niemcy

 

2.Szwecja :

Miejscowość: Svalöv   / Szkoła:  Linakerskolan

Svalöv- miejscowość oddalona od Malmö o 50 km

Svalöv –18 km  na wschód  od  Landskrony /  Liczna mieszkańców- 3.700

 

Powierzchnia- 2,39 km²

Linakerskolan, Svalöv - Szwecja

 

 

 

 

 

3.Portugalia :

 

Miejscowość- Braga- 57 km  od Porto

 

 

Szkoła: Agrupamento de Escolas Andre  Soares

Agrupamento de Escolas Andre  Soares, Caldas da Taipas - Portugalia

 

 

 

Szkoła: Agrupamento de Escolas de Briterios

Agrupamento de Escolas de Briterios, Caldas da Taipas - Portugalia

 

 

4.Francja :

Miejscowość: Sarreguemines

- na granicy z niemieckim landem - Saarland

-region : Lotaryngia

-ludność: ok. 23 tys.

-powierzchnia: 29,67 km

-oddalone od Strasburga : 100 km

- 5 km od niemieckiego miasta Saarbrücken

 

-60 km od niemieckiego miasta Kaiserslautern

 

 

 

Szkoła: ISCS Institution Sainte Chretienne.

ISCS Institution Sainte Chretienne, Sarreguemines- Francja

 

5.Polska:

Lębork

Gimnazjum nr 1 

 


Konkursy  Erasmus+ 

Konkurs nr 1-Konkurs na logo naszego projektu programu Erasmus+, technika dowolna, format A3 lub A4. Tytuł naszego projektu :"Opening Doors to Europe". W projekcie uczestniczy 6 szkół z 5 państw: Polski, Niemiec, Szwecji, Portugalii- 2 szkoły, Francji. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane w Niemczech na naszym pierwszym międzynarodowym spotkaniu w Stralsundzie. Czekają nagrody.

Konkurs nr 2- Konkurs na najciekawsze, najładniejsze zdjęcia Lęborka i okolic, charakteryzujące nasz region. Przynosimy zdjęcia w formie elektronicznej, maksymalnie 10 zdjęć dobrej jakości, termin do 30.października.Czekają nagrody.

Zadanie nr 1- Szukamy i zamieszczamy informacje o Stralsundzie i regionie na facebooku. Informacje nie mogą się powtarzać. Każdy z grupy Erasmus+ szuka informacji i zdjęć. Uczniowie, którzy biorą udział w pierwszym międzynarodowym spotkaniu w Stralsundzie wezmą udział w konkursie wiedzy na temat tego miasta oraz regionu.


WYNIKI KONKURSU NA LOGO NASZEGO PROJEKTU ERASMUS+:
"OPENING DOORS TO EUROPE"- ETAP SZKOLNY

NA KONKURS ZIOSTAŁO ZGŁOSZONYCH 212 PRAC. WSZYSTKIM BARDZO DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W KONKURSIE.

OTO ZWYCIĘZCY:

I M-CE MARTA ZANEWYCZ - KL.2B, KLAUDIA SŁAWIKOWSKA- KL.2B


II M-CE ZUZANNA SZYBISTY- KL.2C


III M-CE PETER ROWELL- KL.2B


WYRÓŻNIENIA: JULIA BONEMBERG- KL.3B, ANNA MARKOWSKA- KL.2A, ALEKSANDRA BECKER - KL.2B

 


WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO ERASMUS+
"LĘBORK I OKOLICE"

I M-CE ZUZANNA WOROTYŃSKA, KL.2C
II M-CE JULIA ULASZEK, KL.2B
III M-CE ALEKSANDRA JANKOWSKA, KL.2C
IV M-CE JULIA BONEMBERG, KL.3B
V M-CE KLAUDIA ZBROŻEK, KL.2C

WYRÓŻNIENIA:

KLAUDIUSZ DARGACZ 2A,

ANNA MARKOWSKA 2A,

JUDYTA SKRZYŃSKA 2C,

MAKSYMILIAN MILANOWSKI 2C,

OLAF POHL 2B,

CEZARY KLICIŃSKI 2C,

ZUZANNA MACIEJEWSKA 2C,

PETER ROWELL 2B,

ZUZANNA SZYBISTY 2C.

ZUZANNA ANGEL 3B,


KONKURS WIEDZY O STRALSUNDZIE ROZSTRZYGNIĘTY

Podczas pierwszego spotkania międzynarodowego w Niemczech uczniowie wszystkich państw uczestniczących w projekcie wzięli udział w konkursie wiedzy o Stralsundzie i jego okolicach.

Miło nam poinformować,że uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca: pierwsze miejsce- Jakub Zajkowski (IIC), drugie miejsce – Maksymilian Milanowski (II C), trzecie miejsce zajęła uczennica ze Szwecji- Emma.  


 WYNIKI MIEDZYNARODOWEGO KONKURSU NA LOGO

NASZEGO PROJEKTU ERASMUS+: 

"OPENING DOORS TO EUROPE"

Podczas pierwszego spotkania międzynarodowego w Stralsundzie, w Niemczech w ramach realizacji projektu Erasmus+ "OPENING DOORS TO EUROPE" zaprezentowano prace konkursowe na logo naszego projektu .Spośród prac uczniów z Niemiec, Polski, Szwecji, Portugalii i Francji najlepsze okazały się prace uczennic z Polski.

I M-CE MARTA ZANEWYCZ - KL.2B , (LOGO PROJEKTU )

II M-CE KLAUDIA SŁAWIKOWSKA- KL.2B, ( LOGO STRONY INTERNETOWEJ PROJEKTU )

III M-CE ZUZANNA SZYBISTY- KL.2C


Erasmus+

Pierwsze międzynarodowe spotkanie w Stralsundzie (Niemcy)

Poprzedni tydzień (15-21.11.2015) uczniowie Gimnazjum nr 1 brali udział w międzynarodowym spotkaniu programu Erasmus+ w ramach realizacji projektu: „Opening doors to Europe”. Szkoła, która jako pierwsza gościła wszystkich uczestników projektu- to Hansa-Gymnasium w Stralsundzie. Nasi uczniowie wraz z kolegami i koleżankami z Niemiec, Szwecji i Portugalii poznawali zabytki i kulturę regionu, a także zasady panujące w niemieckiej szkole. W związku z tragicznymi wydarzeniami we Francji, uczniowie tego państwa nie uczestniczyli osobiście w projekcie, jednak dzięki nowoczesnym technologiom (skype) mogli brać również udział w zaplanowanych działaniach.

W ramach realizacji obowiązkowych zadań programowych uczniowie poszczególnych państw otrzymali skrzydła drzwi i dzięki wskazówkom lokalnego artysty rzeźbili w drewnie symbole swojego państwa. Inni zajęli się malowaniem ściany na korytarzu szkoły, która po czterech godzinach ciężkiej pracy zamieniła się w kolorowy obraz przedstawiający zabytki poszczególnych krajów. Wyrzeźbione skrzydła drzwi zostaną dołączenie do ściennego obrazu tworząc piękny symbol otwartych drzwi do Europy. Podczas zajęć informatyki uczniowie poznali platformę e-twenning, na której będą zamieszczane wszelkie informacje dotyczące realizacji projektu. Platforma ta jest narzędziem komunikacyjnym nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli biorących udział w projekcie.

Uczniowie zwiedzili również lokalny browar „Störtebecker Braumanufaktur” - gdzie poznali specyfikę pracy w browarze, a także obserwowali produkcję piwa od momentu warzenia do zamknięcia butelki. Dużo radości sprawił uczniom pobyt na plaży w kurorcie Darss i wizyta w muzeum bursztynu, gdzie każdy samodzielnie mógł oszlifować bursztyn i wykonać swój niepowtarzalny naszyjnik. W czasie wolnym uczniowie odwiedzili lokalne oceanarium, świetnie bawili się na kręgielni, ale przede wszystkim rozwijali swoje kompetencje językowe nieustanie komunikując się w j. angielskim lub j. niemieckim. Zawiązały się wspaniałe międzynarodowe przyjaźnie (a nawet miłości J) i ciężko było się rozstać.

Na spotkaniu w Stralsundzie każde państwo zaprezentowało kilka prac z propozycją na główne logo naszego projektu Erasmus+ „Opening doors to Europe”. Miło nam poinformować, że trzy pierwsze miejsca zajęły prace uczniów z Polski. Zwyciężyła praca Marty Zanewycz (klasa IIB), drugie miejsce zajęła Klaudia Sławikowska (klasa IIB),trzecie miejsce należało do Zuzanny Szybisty (IIC). Serdecznie gratulujemy!

W konkursie wiedzy o Stralsundzie i jego okolicach również uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca: pierwsze miejsce- Jakub Zajkowski (IIC), drugie miejsce –Maksymilian Milanowski (II C). Gratulujemy!

Następne spotkanie uczniów naszej szkoły z koleżankami i kolegami z Niemiec, Szwecji Francji i Portugalii odbędzie się już w kwietniu 2016r. Tym razem uczniowie odwiedzą Szwecję. 


Jarmark Bożonarodzeniowy w Gimnazjum nr 1

11.12.2015 odbył się w naszej szkole Jarmark Bożonarodzeniowy. Była to świetna okazja do zaprezentowania naszego projektu Erasmus+. Licznie zgromadzeni goście podziwiali nasze działania projektowe Erasmus+. Na Jarmarku Bożonarodzeniowym przedstawiliśmy dotychczasowe działania, podzieliliśmy się wrażeniami z pierwszego międzynarodowego spotkania w Stralsundzie, w Niemczech oraz rozdaliśmy nagrody w konkursach , które organizujemy w ramach naszego projektu. Byli rodzice, uczniowie innych szkól, władze miasta i licznie zgromadzeni uczniowie naszej szkoły. Zabawa była wspaniała. Nagrody w konkursach Erasmus+ otrzymało 24 uczniów:

Konkurs na Logo projektu Erasmus+ narody otrzymali:

MARTA ZANEWYCZ - KL.2B,

 KLAUDIA SŁAWIKOWSKA- KL.2B

ZUZANNA SZYBISTY- KL.2C

PETER ROWELL- KL.2B

JULIA BONEMBERG- KL.3B

ANNA MARKOWSKA- KL.2A

ALEKSANDRA BECKER - KL.2B

Konkurs wiedzy o Stralsundzie nagrody otrzymali:

JAKUB ZAJKOWSKI- KL.2C

MAKSYMILIAN MILANOWSKI- KL.2C

Konkurs fotograficzny Erasmus+ „Lębork i okolice:

ZUZANNA WOROTYŃSKA, KL.2C
JULIA ULASZEK, KL.2B
ALEKSANDRA JANKOWSKA, KL.2C
JULIA BONEMBERG, KL.3B
KLAUDIA ZBROŻEK, KL.2C

KLAUDIUSZ DARGACZ 2A

ANNA MARKOWSKA 2A

JUDYTA SKRZYŃSKA 2C

MAKSYMILIAN MILANOWSKI 2C

OLAF POHL 2B

CEZARY KLICIŃSKI 2C

ZUZANNA MACIEJEWSKA 2C

PETER ROWELL 2B

ZUZANNA SZYBISTY 2C

ZUZANNA ANGEL 3B


Szkolne kalendarze Erasmus+ 2016

W styczniu 2016 roku prace naszych uczennic Marty Zanewycz i Klaudii Sławikowskiej z klasy 2b zostały opublikowane w naszych projektowych kalendarzach na rok 2016.

Prace artystyczne Marty i Klaudii wygrały w międzynarodowym konkursie na logo naszego projektu Erasmus+.

Projektowe kalendarze Erasmus+ można podziwiać w każdej klasie naszej szkoły.


Platforma Selfie+

Jako Beneficjent programu Erasmus+ zamieszczamy nasze projektowe działania na platformie Selfie+.

Celem tej platformy jest stworzenie przestrzeni dla dynamicznego, nowoczesnego i zaangażowanego środowiska edukacyjnego  oraz inspirowanie instytucji  działających w obszarze edukacji szkolnej do udziału w projektach międzynarodowych, wykorzystując nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne.

Na platformie Selfie+ zamieszczamy nasze działania projektowe, które wykonujemy w naszej szkole oraz te działania , które wykonywane są podczas naszych międzynarodowych spotkań  np.  w Niemczech, Szwecji, Portugalii czy Francji.

Wzięliśmy też udział w tegorocznej edycji konkursu Selfie+ 2016 na najlepszą fotografię dokumentującą działania projektowe realizowanie w ramach programu Erasmus+ Edukacja szkolna.

Zapraszamy do odwiedzenia strony: http://selfieplus.erasmusplus.org.pl/


Turniej piłki siatkowej Erasmus+

Dnia 09.02.2016 odbył się w naszej szkole turniej piłki siatkowej w ramach realizacji naszego projektu Erasmus+. Na turniej zaprosiliśmy drużyny z Gimnazjum  z Cewic oraz z Gimnazjum nr 3  w Lęborku. Podczas turnieju naszych siatkarzy dopingowała grupa projektowa Erasmus+. Rywalizację siatkarską zwycięsko zakończyła drużyna z Cewic. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały  się drużyny z Gimnazjum nr 1 , a na czwartym miejscu drużyna z Gimnazjum nr 3 z Lęborka. Turniej to przede wszystkim świetna zabawa , ale też okazja do zaprezentowania naszych działań w projekcie Erasmus+. Korzystając z okazji wręczyliśmy Sekretarzowi Miasta Lęborka, panu Marianowi Kurzyło projektowe  kalendarze Erasmus+ z pracami naszych uczennic : Marty Zanewycz z kl 2b i Klaudii Sławikowskiej z kl.2b.

Pamiątkowe puchary i dyplomy dla siatkarzy wręczyli Dyrektor Gimnazjum nr 1, pani Grażyna Ruszkowska ,Sekretarz Miasta Lęborka , pan Marian Kurzydło.

Dziękujemy nauczycielowi w- fu : p. Mirosławowi  Abraham za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu turnieju.

Dziękujemy za sportową rywalizację i zapraszamy wkrótce na kolejne sportowe rozgrywki  w projekcie Erasmus+


Turniej piłki siatkowej dziewcząt Erasmus+

Dnia 23 marca 2016r. zorganizowaliśmy w naszej szkole Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt Erasmus+. Do turnieju zgłosiły się 4 zespoły: Gimnazjum nr 1 Lębork, Gimnazjum nr 2  Lębork,  Gimnazjum nr 3  Lębork oraz Gimnazjum z Łebienia. Rywalizację zwycięsko zakończyła drużyna dziewcząt z Gimnazjum nr 3 z Lęborka, kolejno uplasowały się drużyny: Gimnazjum Łebień, Gimnazjum nr 2 Lębork i Gimnazjum nr 1 Lębork.

Dziękujemy wszystkim za sportową rywalizację , a panu Adamowi Ugodowskiemu za przeprowadzenie turnieju.

 

Grupa Erasmus+

Katarzyna Kurzydło

Izabela Lipowska

Joanna Nowicka-Młyńska


Udział w konferencji „Wymiana dla wszystkich”- Erasmus+

 

Wejherowskie Centrum Kultury wraz z duńskim partnerem domem kultury CultHus ma przyjemność i zaszczyt zaprosić 5 kwietnia (wtorek), na konferencję organizowaną
w ramach projektu „Wymiany dla Wszystkich”, realizowanego dzięki finansowaniu Programu ERASMUS+ Młodzież.

 

Projekt stanowi partnerstwo strategiczne organizacji i instytucji z Danii, Polski, Łotwy, Litwy, Szwecji oraz Niemiec. Celem projektu ”Wymiany dla Wszystkich” jest zbadanie efektów edukacyjnych udziału w międzynarodowych wymianach młodzieży opartych na wykorzystaniu działań artystycznych; przygotowanie modeli organizowania tanich, ale wysokiej jakości wymian młodzieży; a także wykorzystanie wymian w szkołach, jako narzędzia w procesie edukacji uczniów w wieku 13-15 lat. Koordynatorem projektu jest duńska organizacja, dom kultury CultHus.

 

W ww konferencji wzięli udział dyrektor naszego gimnazjum: pani Grażyna Ruszkowska oraz koordynator projektu Erasmus+ w naszej szkole pani Katarzyna Wróblewska-Kurzydło.

 


 

Grupa Erasmus+ w Szwecji

17.04.2016 – godz.10.00 -  Lębork-Świnoujście-Trelleborg-Lund-Malmö-Svalöv - 23.04.2016 – godz. 4.00 -  powrót do Lęborka

Drugie  międzynarodowe  spotkanie grupy Erasmus+ odbyło się w Szwecji, w miejscowości Svalöv. Uczniowie z Niemiec, Szwecji, Portugalii, Francji i Polski przez cały tydzień, od 17 do 23.04.2016, wykonywali różne zadania projektowe. Wspólnie nagraliśmy piosenkę projektową w języku angielskim, uczestniczyliśmy w zajęciach IT i nauczyliśmy się korzystania z aplikacji QR codes, pracowaliśmy na platformie Kahoot!, poznawaliśmy funkcjonowanie szkół w krajach partnerów projektu, braliśmy udział w konkurencjach sportowych, zwiedziliśmy również Malmö – największe miasto regionu Skania.

Szkoła , która gościła wszystkich uczestników projektu Erasmus+ to LINKESKOLAN SVALÖV. Jest to szkoła kształcenia ogólnego, odpowiednik naszego gimnazjum , w której uczą się uczniowie po szkole podstawowej. Bardzo przestronny budynek szkoły zrobił na nas ogromne wrażenie. W szkole tej nie ma dzwonków , a każdy doskonale wie, o której godzinie jest przerwa i o której godzinie rozpoczyna się kolejna lekcja. Na korytarzach stoją stoły do tenisa stołowego, piłkarzyki, ławeczki, sofy i stoliczki dla uczniów. W bibliotece każdy uczeń może poczytać książkę lub odrobić zadanie domowe siedząc przy ławeczkach lub na wygodnych kanapach. Uczniowie dbają o wyposażenie szkoły, panuje tam miła i przyjazna atmosfera.

Druga szkoła, która gościła uczestników projektu Erasmus+ to SVALÖFS GYMNASIUM. Jest  to szkoła, która przygotowuje uczniów do różnych zawodów. Kształcą się tam przyszli chemicy, biolodzy, weterynarze, mechanicy samochodowi, farmerzy, czy też kierowcy. Szkoła ta przywiązuje dużą wagę do zdobywania umiejętności praktycznych, dlatego też uczniowie codziennie pracują przy zwierzętach. Uczniowie gimnazjum opiekują się 65 krowami, a na maszynach rolniczych uczą się i zdobywają prawo jazdy przyszli farmerzy . Również kandydaci na mechaników samochodowych większość czasu poświęcają na pracę w warsztacie , który znajduje się  przy szkole. Bezpośrednio obok budynku szkoły jest małe zoo oraz lecznica weterynaryjna, gdzie zwierzętami opiekują się uczniowie, m.in. karmią kameleony, króliki, świnki morskie, papugi, węże i jaszczurki - a jednocześnie obserwują pracę weterynarza zdobywając praktyczne umiejętności. W środę razem z uczniami tej szkoły obserwowaliśmy regionalne wydarzenie: RUNNING OF THE COWS. Krowy należące do gospodarstwa  szkoły zostały wypuszczone na pastwisko, po raz pierwszy po 7 miesiącach długiej zimy. Wydarzenie to zgromadziło ponad 3 tysiące obserwatorów: mieszkańców - dorosłych , dzieci oraz gości z całego regionu.

Wybraliśmy się również na wycieczkę do MALMÖ. Tutaj zwiedziliśmy Muzeum Techniki, w którym można brać udział w wielu eksperymentach, bawiliśmy się w Laserdome oraz uczestniczyliśmy w autobusowej eskapadzie po mieście obserwując ciekawe zakątki Malmö. Byliśmy również w  IKEA.

Podczas spotkania międzynarodowego w Szwecji uczniowie mogli rozwijać swoje kompetencje językowe, porozumiewając się w języku angielskim i niemieckim, obserwować pracę innych szkół, w tym przygotowanie uczniów do praktycznych zawodów i porównać proces nauczania w Szwecji z własnymi doświadczeniami.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

Katarzyna Kurzydło

Izabela Lipowska

 Joanna Nowicka- Młyńska


 

Erasmus+ Konkurs języka niemieckiego „Meister in Deutsch”

W naszym projekcie Erasmus+ jedną ze szkół,  z którą współpracujemy jest: Hansag-Gymnasium ze Stralsundu, z Niemiec. W ramach naszego projektu Erasmus+ zorganizowaliśmy konkurs języka niemieckiego dla klas I i II pt: „Meister in Deutsch“ , aby sprawdzić jak radzą sobie uczniowie z językiem niemieckim. W konkursie wzięło udział  49 uczniów. Test  dla klas pierwszych  obejmował zagadnienia jakie uczniowie poznawali na lekcjach od początku roku szkolnego, natomiast klasy drugie zmagały się z zagadnieniami wykraczającymi  poza program klasy drugiej. Uczniowie świetnie poradzili sobie z zawiłościami  gramatycznymi języka niemieckiego, jak również rozwiązywali zadania z zakresu informacji o krajoznawczych o Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Mistrzem języka niemieckiego  klas I została uczennica klasy I b Anna Zechlin, a mistrzem języka niemieckiego klas II została uczennica klasy 2c Klaudia Zbrożek

 

”Meister in Deutsch”- klasy I

 

1.Anna Zechlin, Ib  I m-ce

2.Zuzanna Cieślikowska, Id  II m-ce

3.Daria Kuczwalska, Id  III m-ce

4.Weronika Gołąbowicz, Ib III m-ce

5.Natalia Rychert , Ib III m-ce

6.Jakub Wesołowski, Ib wyróżnienie

7.Wiktoria Kalicińska, Ib wyróżnienie

 

 

”Meister in Deutsch”- klasy II

 

1.Klaudia Zbrożek, 2c – I m-ce

2.Nikola Kwiatkowska, 2a II m-ce

3.Anna Markowska, 2a  III m-ce

4.Maciej Grajewski, 2c - wyróżnienie

5.Julia Pioch, 2c, wyróżnienie

6.Jan Horackiwicz, 2b - wyróżnienie

7.Wiktoria Grzyb, 2b - wyróżnienie

 


Grupa  Erasmus+   na spotkaniu z pracownikami Nadleśnictwa Lębork

Dnia 23.05.2016 grupa projektowa Erasmus+ uczestniczyła w sadzeniu lasu w Leśnicach. Wspólnie posadziliśmy ok. 100 drzewek na terenie Nadleśnictwa Lębork. Dzięki pani Alicji Musiał  z Nadleśnictwa Lębork mięliśmy okazję wysłuchać informacji o zawodzie leśnika, jakie ścieżki edukacji prowadzą do tego zawodu, jakie szkoły i uczelnie należy wybrać aby w przyszłości pracować jako leśnik. Informacje o zawodzie leśnika cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy chętnie zadawali pytania . Spotkanie zakończyło się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku.

Bardzo dziękujemy Pani Alicji Musiał i Pani Jolancie Noryśkiewicz  za zorganizowanie spotkania dla grupy Erasmus+.

 

                                                                                                                                Katarzyna Kurzydło

                                                                                                                        Joanna Nowicka- Młyńska

                                                                                                                              Izabela Lipowska


Europejski Dzień Języków 2016

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji zorganizowaliśmy dla uczniów różne konkursy. Odbył się konkurs języka angielskiego dla uczniów klas drugich i trzecich: „Master of English” . Dla uczniów klas pierwszych ogłosiliśmy konkurs na najlepszy plakat pt: ”Języki obce”. Była to również świetna okazja do promocji naszego międzynarodowego projektu Erasmus+. Wszyscy chętni uczniowie uczestniczyli w konkursie wiedzy na temat naszego projektu Erasmus+ „Opening Doors to Europe” Oto zwycięzcy:

Konkurs języka angielskiego

Konkurs plastyczny

Konkurs  wiedzy o Erasmus+

 

Klasy trzecie:

 

I m-ce Peter Rowell , 3b

II m-ce Aleksandra Panek, 3b Zuzanna Szybisty, 3c

III m-ce  Maja Kostuch, 3a

 

Klasy drugie:

I m-ce  Dawid Sarbak, 2a

II m-ce Kajetan Maciejewski, 2b

III m-ce Daria Kuczwalska, 2d

 

 

Klasy pierwsze:

 

I m-ce Anna Stępień, Id

II m-ce Roksana Pilarska, Id

III m-ce Kinga Borzymowska, Ib

 

Wyróżnienie:

Agata Steciuk, Ia

Ala Gajda, Ia

 

 

I m-ce Jakub Romanowski, Is

 

II m-ce  Aleksandra Panek, 3b

              Patrycja Gawryś, 3b

 

III m-ce Kinga Kuczwalska, 1c

 

                                                                                                                           Gratulujemy!

                                                                                                                  Katarzyna Wróblewska-Kurzydło


Międzynarodowe spotkanie Erasmus+ w Gimnazjum nr 1

W minionym tygodniu Gimnazjum nr 1 gościło uczestników projektu Erasmus+ „Opening Doors to Europe”. Była to trzecia wizyta  w ramach tego międzynarodowego projektu. Polskę odwiedzili uczniowie i nauczyciele z Portugalii, Niemiec, Francji i Szwecji- łącznie 43 osoby. Naszych gości powitał Burmistrz Miasta Lęborka - Witold Namyślak oraz Sekretarz Miasta Lęborka- Marian Kurzydło.

Dla uczestników projektu przygotowaliśmy liczne atrakcje oraz wycieczki prezentujące nasz region. Wspólnie z grupą międzynarodową zwiedziliśmy Łebę i ruchome wydmy. Byliśmy w Gdańsku na Westerplatte oraz w Europejskim Centrum Solidarności.

Realizując zadania projektu uczniowie i nauczyciele pracowali na platformie eTwinning, każde państwo zaprezentowało swoją ulubioną grę sportową, uczniowie na zajęciach plastycznych przygotowali „Drzwi do Europy”, popołudniami tańczyli „belgijkę”, a także bawili się na międzynarodowej dyskotece w restauracji „Różana”. W celu lepszego poznania naszego miasta przygotowaliśmy grę miejską, dzięki której najważniejsze atrakcje i legenda o żabkach na długo pozostaną w pamięci gości.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczestniczyliśmy w festiwalu piosenki Eurowizja, zorganizowanym przez nauczycieli bloku humanistycznego naszego gimnazjum. Grupę Erasmus+ zaprosiliśmy również do fabryki frytek Farm Frites Poland- gdzie mieliśmy możliwość obserwacji procesu produkcji oraz degustacji lęborskich frytek. Za możliwość zwiedzenia fabryki serdecznie dziękujemy dyrekcji oraz pracownikom.

Podziękowania należą się wszystkim nauczycielom zaangażowanym w realizację projektu Erasmus +, ale  szczególnie pani Izie Lipowskiej oraz pani Joannie Nowickiej-Młyńskiej. Dziękujemy rodzicom uczniów, którzy gościli w swoich domach uczniów z Portugalii, Niemiec, Szwecji i Francji.

Następne spotkanie już w marcu, a nasi uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzą słoneczną Portugalię.

                                                                                                                     Katarzyna Wróblewska-Kurzydło


Ogólnopolski Dzień Informacyjny Programu Erasmus+

Dnia 11.01.2017 odbył się na Stadionie Narodowym  w Warszawie Ogólnopolski Dzień Informacyjny Programu Erasmus+

Obchody jubileuszu 30 -lecia Erasmus+ otworzyli oficjalnie dr Paweł Poszytek -Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji- Narodowa Agencja Programu Erasmus+ oraz pani Jacqueline Pacaud -European Commission-Directorate General for Education and Culture , Head of Sector E+ Programme -Schools-VET-AL.

Już 5 marca grupa uczniów biorących udział w naszym projekcie  „ Opening  Doors  to Europe” odwiedzi szkołę w Portugalii , gdzie wspólnie przez 6 dni będziemy obserwować zajęcia oraz zdobywać nowe doświadczenia. Taki wyjazd możliwy jest tylko dzięki programowi Erasmus+.

                                                                                                               Katarzyna Wróblewska-Kurzydło

 


Konkursy projektu Erasmus+

W I semestrze 2016/2017 odbyły się  konkursy projektu Erasmus+.

Konkurs języka angielskiego dla uczniów klas drugich i trzecich: „Master of English” .

Dla uczniów klas pierwszych ogłosiliśmy konkurs na najlepszy plakat pt: „Języki obce”.

Chętni uczniowie uczestniczyli w konkursie wiedzy na temat naszego   projektu  Erasmus+ .

Zorganizowany został również konkurs : pt. „To ułatwi lub uprzyjemni ci życie w szkole”, którego laureatem został Natan Skalimowski z klasy Ia, a jego pomysł to przytulne kąciki na korytarzach szkolnych.

Kolejną laureatką jest Aleksandra Becker z klasy 3b. Pomysł Oli Becker na nazwę nowej sali przy bibliotece zwyciężył w konkursie Erasmus+.

Konkurs języka angielskiego

Konkurs plastyczny

Konkurs  wiedzy o Erasmus+

Klasy trzecie:

I m-ce Peter Rowell , 3b

II m-ce Aleksandra Panek, 3b Zuzanna Szybisty, 3c

III m-ce  Maja Kostuch, 3a

Klasy drugie:

I m-ce  Dawid Sarbak, 2a

II m-ce Kajetan Maciejewski, 2b

III m-ce Daria Kuczwalska, 2d

Klasy pierwsze:

I m-ce Anna Stępień, Id

II m-ce Roksana Pilarska, Id

III m-ce Kinga Borzymowska, Ib

Wyróżnienie:

Agata Steciuk, Ia

Ala Gajda, Ia

Natalia Czaplewska, Ic

 

I m-ce Jakub Romanowski, Is

II m-ce  Aleksandra Panek, 3b

              Patrycja Gawryś, 3b

III m-ce Kinga Kuczwalska, 1c

 

                                                                                                                                     Gratulujemy!

 


Grupa Erasmus+ w Portugalii

W dniach 5-11.03.2017 uczniowie i nauczyciele realizowali kolejne zadania projektowe Erasmus+   „Opening Doors to Europe”  w Portugalii. Słoneczna pogoda oraz przepiękne widoki uroczych miast i miasteczek sprawiły, że poczuliśmy wakacyjną atmosferę. Szczególnie w dniach, gdy temperatura dochodziła do 30°C.

W Portugalii przywitali nas uczniowie z dwóch szkół : Agrupamento de Escolas Andre Soares w mieście  Braga oraz Agrupamento de Escolas de Briteiros podlegające gminie Guimarães. Burmistrz Guimarães przyjęła całą grupę bardzo ciepło w ratuszu. Obie szkoły położone są niedaleko przepięknego portu nad Atlantykiem - Porto, które mieliśmy również okazję zwiedzić.

Podczas czwartego międzynarodowego spotkania uczniowie z Niemiec, Polski, Portugalii, Szwecji i Francji wykonywali zadania projektowe: zaprezentowali kolejną część przewodnika stosownego  zachowania, który ma przybliżyć kody zachowania w krajach partnerskich, aby unikać niezręcznych sytuacji, tworzyli również czwartą cześć przewodnika, który ma ułatwić młodzieży skuteczne poszukiwanie pracy, zwiedzali kolejną firmę – tym razem przeszło 100-letnie, rodzinne przedsiębiorstwo produkujące sztućce na cały świat, wyłonili zwycięzcę konkursu kreatywności, doskonalili znajomość języka angielskiego, brali udział w zajęciach artystycznych, tanecznych i sportowych. Podczas spotkania  uczniów z różnych państw – partnerów projektu - zawiązały się przepiękne przyjaźnie. Doświadczyliśmy wspaniałej gościnności Portugalczyków, którzy perfekcyjnie zorganizowali pobyt dla uczniów i nauczycieli z grupy projektowej Erasmus+.

Bardzo dziękujemy naszym   portugalskim gospodarzom,  za wspaniałe spotkanie oraz uczestnikom projektu z Niemiec, Szwecji, Francji za świetną atmosferę podczas  owocnej współpracy projektowej.

W spotkaniu projektowym Erasmus+ brali udział uczniowie : Marta Zanewycz 3b, Alekasndra Becker 3b, Julia Ulaszek 3b, Julia Smolarek 3b, Daria Kuczwalska 2d, Olaf Pohl, 3b, Maksymilain Milanowski 3c, Peter Rowell 3b oraz opiekunowie projektu : Katarzyna Kurzydło /koordynator/, Izabela Lipowska, Joanna Nowicka – Młyńska.


Konferencja Erasmus+ BUS w Lęborku

25.04.2017 odbyła się w Lęborku konferencja Erasmus+ BUS, której organizatorami byli Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie oraz Gimnazjum nr 1 im. J. Wybickiego w Lęborku. Podczas konferencji przybliżona została oferta największego unijnego programu edukacyjnego. Eksperci wyjaśnili kwestie merytoryczne związane z przygotowaniem projektu, przedstawili informacje na temat działań wspierających program oraz zaprezentowali przykłady dobrych praktyk. Na konferencji zaprezentowane zostały również działania projektu Erasmus + „Opening Doors to Europe”, jaki od 2015 roku realizowany jest w Gimnazjum nr 1 w Lęborku. Dzięki projektowi Erasmus+ , uczniowie Gimnazjum nr 1 mogą uczestniczyć w wyjazdach międzynarodowych do Portugalii, Szwecji, Niemiec i Francji. Taki projekt to ciekawa nauka języków obcych , poznanie szkół w krajach partnerskich oraz międzynarodowa przyjaźń.

http://erasmusplus.org.pl/erasmus-bus-z-wizyta-w-wojewodztwie-pomorskim/

http://www.lebork.pl/aktualnosci/konferencja-programu-erasmus/

http://www.lebork.pl/aktualnosci/konferencja-erasmus-w-leborku/

http://www.gimnazjum1.lebork.pl/aktualnosci-z-zycia-szkoly/konferencja-erasmus-w-leborku/

Echo Ziemi Lęborskiej – 05.05.2017

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1906606626251046&set=pcb.1902261886658406&type=3&theater/

https://www.facebook.com/groups/1669293549955242/

https://www.facebook.com/groups/354579527999103/

Telewizja Kanał 6 - http://kanal6.pl/2017/04/25/erasmus/

http://zsmi.pl/konferencja-erasmus-w-leborku/


Grupa Erasmus+ we Francji, Sarreguemines

W dniach 27.05-04.06.2017 grupa projektowa Erasmus+ przebywała na czwartym już spotkaniu międzynarodowym, tym razem we Francji. Miejscowość w której gościliśmy- Sarreguemnines liczy 23 tysiące mieszkańców i położona jest w regionie Grand Est w departamencie Mozela, na granicy z niemieckim landem Saarland. Szesnastogodzinna podróż autobusem do Francji, to również niezapomniana przygoda dla uczniów- ale daliśmy radę.

Szkoła w której realizowaliśmy zadania projektowe , to prywatna szkoła katolicka INSTITUTIO SAINTE CHRĔTIENNE- ECOLE COLLEGE LYCEE, położona w centrum miasta . W szkole przywitały nas najmłodsze dzieci. Powitał nas również dyrektor szkoły oraz uczniowie , którzy wspólnie zaprezentowali naszą piosenkę projektową. W międzynarodowych grupach uczestnicy projektu malowali drzwi do samochodu Smart, wykonywali projektowe koszulki oraz gadżety z logo Erasmus+. Podczas pobytu we Francji zwiedziliśmy fabrykę samochodów Smart, jak również wybraliśmy się na wycieczkę do Brukseli, gdzie mieliśmy możliwość uczestniczenia w obradach Parlamentu Europejskiego.

Mila atmosfera spotkania, piękna  pogoda- 30 stopni, tygodniowy pobyt w rodzinach francuskich, możliwość współpracy i zabawy w międzynarodowych grupach, to niezapomniana przygoda dla uczniów: Aleksandry Potrykus- 3c, Natalii Rychert-2b, Patrycji Gawryś-3b, Jakuba Zajkowskiego-3c, Cezarego Kalicińskiego- 3c oraz opiekunów pani Katarzyny Wróblewskiej -Kurzydło i pani Izabeli Lipowskiej.

Było to nasze ostatnie spotkanie w ramach tego projektu Erasmus+. Bardzo dziękujemy naszym partnerom projektowym z Francji, Niemiec, Portugalii i Szwecji za wspaniałą współpracę i atmosferę podczas naszych międzynarodowych spotkań. Liczymy na kolejny projekt Erasmus+.

Do zobaczenia…..

                                                                                       Katarzyna Kurzydło- koordynator Erasmus+

                                                                                        Izabela Lipowska

                                                                                        Joanna Nowicka-Młyńska

 


EUROPASS w klasie 3B

 

Uczniowie klasy 3b wzięli udział w warsztatach dotyczących umiejętności pisania CV i listu motywacyjnego, przy wykorzystaniu Europass- bogatego źródła informacji dla młodych ludzi szukających swojego miejsca na rynku pracy, w edukacji czy też wolontariatu. Warsztaty poprowadziła pani Kinga Krupska z Regionalnego  Centrum Młodzieży w Lęborku.

Bardzo dziękujemy!    

                                                                                                                               Katarzyna Kurzydło

                                                                                                                                Izabela Lipowska

 


Spotkanie z nauczycielami LO nr 1 w Lęborku

 

30.06.2017 Spotkanie z nauczycielami Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Lęborku, przekazanie informacji o programie Erasmus+ i naszym projekcie : "Opening Doors to Europe" Erasmus+ 2015-2017

 

                                                                                                                                       Katarzyna Kurzydło

                                                                                                                                       Joanna Nowicka- Młyńska


 

Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika
Erasmus+ grafika