Rok szkolny 2017/2018

Otwarta firma 2017

 

    W dniach 13-19 listopada 2017 roku po raz dziesiąty zostanie zorganizowany w Polsce Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 160 krajach świata. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana.

Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

 Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to międzynarodowy projekt promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Każdego listopada organizacje, instytucje i firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości, organizują bezpłatne szkolenia, warsztaty, debaty i konkursy pomagające zdobyć wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, rozwijania start-upów, powrotu na rynek pracy, negocjowania z pracodawcą, budowania własnej marki i wielu innych.

 

   W tym roku nasza szkoła  przystąpiła również do konkursu na Najaktywniejszą Szkołę  w ramach programu Otwarta Firma, którego organizatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

 

Kalendarium wycieczek w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2017:

  • 13 listopada 2017r. (poniedziałek) - klasa IIa, pod opieką p. J. Nowickiej- Młyńskiej/Urząd Skarbowy w Lęborku;
  • 13 listopada 2007r. (poniedziałek)  - klasa IIId  pod opieką p. I. Woszczyło/Komenda Powiatowa Policji w Lęborku;
  • 14 listopada 2017r. (wtorek) – klasa IIIa, pod opieką p. I. Suszyńskiej/firma „A-Lakiernia”;;
  • 16 listopada 2017r. (środa) – klasa IIIb, pod opieką p. L. Racis/NFM Production Sp. z o.o.;
  • 16 listopada 2017r. (środa) - klasa IIb, pod opieką p. A. Dudojć i E. Mozolewskiej/Starostwo Powiatowe w Lęborku;
  • 16 listopada 2017r. (środa) - klasa IIc, pod opieką p. J. Odrowąż-Piramowicz/Bank Pekao w Lęborku;
  • 16 listopada 2017r. (środa) - klasa IIIc, pod opieką p. A. Mańkowskiej/Państwowa Straż Pożarna w Lęborku;
  • 17 listopada 2017r. (czwartek) – klasa IIIs, pod opieką p. W. Rutkiewicz/Nadleśnictwo Lębork;
  • 17 listopada 2017r. (czwartek) - klasa IIs, pod opieką p. M. Abrahama/firma MEYN w Lęborku;
  • 23 listopada 2017r. (środa) – klasa IIe, pod opieką p. E. Marzec/Urząd Miasta Lęborka;

 

 


 

Klasa IIA w Urzędzie Skarbowym

   Czy praca urzędnika skarbowego może być ciekawa? Czym zajmuje się policja skarbowa? Czy zakupy na allegro zawsze są legalne?  Na takie i inne pytania uzyskali odpowiedź uczniowie naszej szkoły podczas wizyty w Urzędzie Skarbowym w Lęborku. Uczniowie otrzymali również istotne informacje odnośnie wyboru ścieżki zawodowej i świadomości własnych predyspozycji zawodowych. 


Klasa IIId w  Komendzie Powiatowej  Policji  w Lęborku

         Dnia 13 listopada br. uczniowie  klasy IIId w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości  udali się na Komendę Powiatową Policji w Lęborku.

         ,,O godzinie 10:00 przywitała nas jedna z policjantek, p. Magdalena Zielke,  i krótko opowiedziała o swoim zawodzie. Przedstawiła nam ramowy plan odwiedzin. Na początku udaliśmy się do pomieszczenia technika kryminalistyki. Mieliśmy okazję zobaczyć tam zdjęcia z rzeczywistych wypadków, dochodzeń i poszukiwań. Niektóre z nich były bardzo drastyczne, jednak przyciągnęły naszą uwagę. Pracownik tej profesji pokazał nam, w jaki sposób wykryć odciski palców na przedmiotach za pomocą specjalnego proszku. Kolejnym punktem wycieczki było przedstawienie tego zawodu  w praktyce. Mogliśmy odcisnąć swoje linie papilarne na karteczkach do badań detektywistycznych  i przymierzyć przeznaczony do tych działań strój. Pan opowiedział nam również wiele historii związanych z jego codziennymi zadaniami. Jednogłośnie przyznaliśmy, że jest to bardzo ciekawa praca dla osób o mocnych nerwach. Następnie udaliśmy się do policyjnej celi. Duże, puste i chłodne pomieszczenie wzbudziło w nas odrobinę strachu. Osoby zatrzymane przebywają tu w odosobnieniu, z dala od jakiegokolwiek kontaktu z ludźmi. Następnie zobaczyliśmy zabytkowy telefon odbierający połączenia na numer 997 z całej okolicy.

        Na tym zakończyła się nasza wizyta w głównym budynku policji. Na zewnątrz odbył się krótki pokaz łapania przestępcy. Dzięki efektom dźwiękowym i wizualnym wywarł on na nas ogromne wrażenie. W drugim budynku obejrzeliśmy krótki film o symulacji wtargnięcia napastnika na teren szkoły. Przedstawiono w nim  jak należy reagować w takiej sytuacji, jak się bronić i ewakuować ludzi, by zmniejszyć liczbę ofiar. Dowiedzieliśmy się, jak musimy rozmawiać wtedy z policją i co uwzględniamy w podawanych przez nas informacjach. Pod koniec czekała nas niespodzianka - klatki z psami policyjnymi. Pracownik tego działu był ogromnym pasjonatem swojej pracy. Opowiedział nam, jak przebiega opieka nad pupilami, jakie treningi odbywają i ile kosztuje utrzymanie psa policyjnego. Był to ostatni punkt naszej wycieczki. Około godziny 13:00 wróciliśmy do szkoły.

      Wizytę na komendzie uważamy za interesujące doświadczenie, które pozwoliło nam zgłębić naszą  wiedzę o zawodzie policjanta. Kilkoro z nas przyznało, że w przyszłości chciałoby spróbować pracy w tym zawodzie”. 


Klasa IIIa w A- Lakierni

 

    W ramach projektu „Otwarta firma” uczniowie klasy IIIa odwiedzili  zakład produkcyjny mieszczący się przy ul. Krzywoustego.

     „A-Lakiernia” reprezentuje największą skandynawską lakiernię proszkową. Głównym profilem jego działalności jest profesjonalna obróbka wstępna oraz kompleksowe lakierowanie proszkowe aluminium.

     Po halach  oprowadzał nas kierownik produkcji, który ciekawie opowiadał o procesie technologicznym produkcji, podkreślał dużą wydajność linii produkcyjnych, elastyczność działań, kompleksowość, bardzo efektywny system pracy. Firma realizuje małe i duże zlecenia zgodne z normami Qualicoat. Prowadzący spotkanie mówił o tym, że pracujący są dumni z wysokich standardów jakościowych.

    Podobało nam się to spotkanie. Zwróciliśmy uwagę na niezwykłe zaangażowanie pracowników, na ich dokładność, skrupulatność oraz zautomatyzowanie produkcji. 

 


Klasa  IIIb w NFM Production

  16 listopada br. klasa IIIb wraz z wychowawczynią p. Lucyną Racis odwiedziła zakład produkcyjny NFM Production Sp. z o. o. w ramach projektu „Otwarta firma”.

      NFM Production to sieć zakładów rozmieszczonych w całej Europie, specjalizujących się w projektowaniu , wyrobie i sprzedaży odzieży o zaawansowanych parametrach technologicznych na potrzeby wojska i policji.

      „Pierwsze wrażenie wywarła na nas nowoczesna bryła budynku w stylu skandynawskim, nawiązującym do norweskiego pochodzenia trzech założycieli firmy.

    Po bardzo jasnym i przestronnym budynku oprowadził nas pracownik spółki, który w ciekawy sposób przedstawił nam historię oraz idee NFM Group. Mogliśmy obejrzeć poszczególne części garderoby ochronnej. Nasz kolega – Kajetan – zafascynowany militariami skorzystał z możliwości przymierzenia kamizelki kuloodpornej. Na hali produkcyjnej mogliśmy obejrzeć prace na różnych stanowiskach produkcyjnych – od szwaczek po magazynierów. Przekonaliśmy się jak wiele ludzkich rąk musi pracować nad powstaniem jednej kamizelki, oraz ile dokładności i cierpliwości wymagają wykonywane przez pracowników zadania.

    Na zakończenie otrzymaliśmy od firmy drobne upominki i zgodnie stwierdziliśmy, że było to niezwykle interesujące spotkanie.”

 


Klasa IIb w Starostwie Powiatowym w Lęborku

  W czwartek ,16.11.2017r. w czasie lekcji odwiedziliśmy wraz z opiekunami Urząd Starostwa Powiatowego w Lęborku. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Otwarta firma". Przywitano nas ciepło i życzliwie - herbatką i słodkościami oraz pamiątkowymi upominkami.

          Od pana Krzysztofa Króla, piastującego stanowisko sekretarza, dowiedzieliśmy się,  jakie sprawy załatwia się w starostwie.

  Następnie pani Iwona Juchniewicz opowiedziała nam o historii samego budynku starostwa, który w 2015 roku obchodził 100-lecie swojego istnienia.

Starosta Teresa Ossowska-Szara i wicestarosta Elżbieta Godderis przyjęły nas  w  swoich gabinetach i opowiedziały o obowiązkach , które na nich spoczywają. Miłym akcentem tej wycieczki były pamiątkowe zdjęcia ze starostą i wicestarostą. Po wizycie u włodarzy tego urzędu wróciliśmy do sali, gdzie podziękowaliśmy panu Krzysztofowi i pani Iwonie za opowiedzenie o pracy w starostwie oraz za oprowadzenie .Wycieczka okazała się bardzo interesująca. Zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do szkoły. Serdecznie dziękujemy za tak miłe przyjęcie, poczęstunek i upominki.


Klasa IIc w Banku Pekao

  16.11. uczniowie  klasy IIc razem z wychowawcą wybrali się z wizytą do lęborskiego  oddziału Banku Pekao. Tam mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o działalności tej instytucji, jej historii . Uczestnicy wycieczki mogli poczuć się przez chwilę klientami banku, prowadząc rozmowę  z paniami w dziale obsługi klienta.  Pracownicy banku opowiedzieli o aplikacji Peopay, dzięki której można płacić w sklepach za pomocą swoich telefonów komórkowych, dokonywać przelewów, a także przeglądać stan swojego konta czy sprawdzać rachunki kredytowe.

Wizyta w tej instytucji dostarczyła  uczniom wielu wrażeń, a także uświadomiła, jak bardzo  odpowiedzialna jest praca bankowca.


Klasa IIIc w Państwowej  Straży Pożarnej w Lęborku

    Dnia 16 listopada 2017 roku klasa 3 C miała możliwość odwiedzenia siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku, która zgłosiła się do projektu „Otwarta firma”. Wyruszyliśmy  o godzinie 8:00 spod Szkoły Podstawowej nr 1 w Lęborku.

Około godziny 8:30 dotarliśmy na miejsce.  Strażacy oprowadzali nas po całym budynku należącym do straży. Na początku oglądaliśmy pojazdy służbowe. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, do których został przydzieleni opiekunowie- strażacy. Obaj tłumaczyli nam,do czego służy wyposażenie wozu strażackiego. Panowie  zaprezentowali nam  zastosowanie wszelakich sprzętów ,takich jak  np. dmuchawa. Kiedy podeszliśmy  do kolejnego samochodu, nagle w całym budynku rozległ się alarm. Strażacy zostali wezwani do akcji. Pędem ubrali się i wskoczyli do samochodów ratowniczych. W przeciągu jednej minuty byli już gotowi  i wyruszali ,by ratować ludzkie życie. Po akcji zostaliśmy wprowadzeni do pomieszczenia, gdzie pan nadzorował akcje strażaków i odbierał połączenia odnośnie pożarów i innych tego typu zdarzeń. Potem zostaliśmy wprowadzeni do sali konferencyjnej, gdzie dowiedzieliśmy się, jakie wykształcenie musi uzyskać strażak, ile trwają studia i jakie zagrożenie może stwarzać pożar. Po około dwóch godzinach wróciliśmy do szkoły.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wycieczki. Najbardziej podobała nam się akcja ratownicza, pokaz sprzętu oraz możliwość wejścia do pojazdu służbowego. Było sympatycznie i ciekawie.


Klasa IIIs w Nadleśnictwie Lębork

  Jak co roku, w ramach programu Otwarta firma uczniowie klas II i III gimnazjum odwiedzają lęborskie instytucje, firmy i zakłady pracy. W tym roku, 17 listopada, uczniowie klasy IIIs z wychowawcą wybrali się z wizytą do Nadleśnictwa Lębork, do Uroczyska Drętowo. Tam powitał nas podleśniczy , pan Marcin , który w ciekawy sposób opowiedział  o pracy leśnika, o tym, jakie szkoły i studia należy skończyć, by zostać pracownikiem Lasów Państwowych. Uczniowie dowiedzieli się również, że praca leśnika to powołanie i trzeba ją tak traktować. Ciekawym punktem wizyty był film dotyczący zastosowania drewna w przemyśle i w różnych dziedzinach życia. Uczestnicy wycieczki mogli się dowiedzieć, że współcześnie drewno ma aż 30 tysięcy zastosowań!

 Wizyta w siedzibie Nadleśnictwa uświadomiła uczniom, że praca leśników nie jest łatwa, ale bardzo potrzebna i z pewnością trzeba do niej podchodzić z wielkim zamiłowaniem   i odpowiedzialnością.

 


Klasa IIs w firmie MEYN

   W dniu 17.11.2017 klasa IIS odwiedziła firmę MEYN, która zajmuje się produkcją urządzeń dla przetwórstwa drobiarskiego. Firma produkuje całe linie produkcyjne, potrzebne w firmie zajmującej się przetwarzaniem drobiu. Zostaliśmy oprowadzeni po  hali produkcyjnej oraz zajrzeliśmy również do pomieszczeń biurowych. Byliśmy pod wielkim wrażeniem ,w jaki sposób cała produkcja jest poukładana, wszystko miało swoje miejsce, na hali produkcyjnej panował porządek i każdy pracownik wiedział, co ma robić. Firma bardzo dba o jakość produkcji oraz o bezpieczeństwo i dobre warunki pracy dla pracowników. Uczniowie klasy IIS z zainteresowaniem słuchali kierownika produkcji, który oprowadzał nas po firmie.

  Chcielibyśmy serdecznie podziękować Panu Zelewskiemu, który bardzo ciekawie i z pasją przybliżył nam tajniki pracy w firmie MEYN.


Klasa IIe w  Urzędzie  Miasta w Lęborku

             23 listopada br. uczniowie klasy IIe udali się do Urzędu Miasta  w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości. 

       Po budynku urzędu oprowadził klasę burmistrz naszego miasta -  p. Witold Namyślak , który opowiedział o  jego historii, oprowadził uczniów po swoim gabinecie oraz po innych salach budynku. Następnie klasa udała się na Salę Rajców, gdzie  została zapoznana z  prezentacją przygotowaną  przez zastępcę naszego burmistrza – p. Mariana Kurzydło.

     Dzięki prezentacji uczniowie dowiedzieli się jak wygląda praca na stanowisku burmistrza miasta, zapoznali się z wyglądem i przebiegiem rad, poznali informacje o zarobkach poszczególnych pracowników, dowiedzieli się w jaki sposób wyrobić  dowód osobisty i gdzie załatwić ważne sprawy.   Udali się też do skarbca oraz sali, w której zawiera się ślub cywilny i dowiedzieli się w jaki sposób się go udziela.  Uczniowie otrzymali również odpowiedzi na zadane przez nich pytania związane z pracą UM. Wizyta w UM dostarczyła gimnazjalistom wielu ciekawych i przydatnych informacji.

     Serdecznie dziękujemy panu Witoldowi Namyślakowi oraz panu Marianowi Kurzydło za zapoznanie nas z pracą urzędu oraz udzielenie odpowiedzi na nurtujące nas pytania.